neděle 3. listopadu 2013


Zdroj obrázku: http://zena-in.cz/clanek/laserove-operace-oci-teste-se-na-pribeh-spojeny-s-reportazi/kategorie/oci


Každý máme své sny a touhy, které se ale mnohdy nemusí splnit. Naopak, často zůstanou jen v naší hlavě, pokud si za nimi opravdu tvrdě nejdeme a nepereme se o ně zuby nehty.
A proto o této věci mluvím jako o cíli, a né jako o snu. Už jsem o tom snila dost dlouho na to, abych věděla, že ne každý sen se promění ve skutečnost. Ale když si vytyčím jasný směr, jednoznačný cíl v mém životě, v cíl, který vím, že chci, věřím, že jednou cíle dojdu a splním si to, co si přeju.
O čem je řeč.? Mým jedním z největších dosavadních cílů je laserová operace očí. 
Někdo by si řekl, proč bych do toho chtěla jít. Jestli to dělám jen kvůli své sobeckosti, že prostě to chci, ale já v tom vidím něco daleko víc. Vidím v tom úlevu, jednodušší život, ale především svobodu. Proč tomu? Protože doteď jsem vázaná na brýle či čočky. Pokud někam jdu, musím mít jedno anebo druhé neustále nasazené. Nejsem člověk, co má 5 a více dioptrií. Popravdě, to si ani neumím představit a obdivuji skutečně každého, kdo už má takto silné dioptrie a žije s tím (ale co jiného některým lidem zbývá, chápu to). Já osobně mám něco pod tři, ale pro ty, co mají celý život své oči zdravé, nedokáží pochopit, jak i toto dokáže znepříjemnit život. Ale jen to jen dobře, že to nemusí zažívat každý.
Protože jsem člověk, co je radši bez brýlí (s čočkami v očích), jelikož je to jednodušší, nemusím se starat o to, kdy se mi zas zamlží skla, kamkoli vejdu, vím, že i pro chlapy je holka bez brýlí atraktivnější, a já sama se radši pohybuji s čočkami než s brýlemi, ať už jdu mezi lidi do města, do školy, nebo jenom se psem. Ale poslední dobou přeci jen častěji nosím brýle. Oči mě častěji pobolívají a tak musím pohodlí čoček vyměnit za brýle, které nosím už skoro 10 let. Ale vězte, ani čočky nejsou vždy ideální. Už se mi prákrát stalo, že mi čočka vypadla (Ale na místě, kde bych to nejmíň potřebovala), často mi upadne při nasazování a nemohu ji najít. A samotná cena čoček je opravdu také nehezká. Za rok za čočky utratím celkem dost peněz, k tomu příslušné potřebné roztoky a podobně...
Vím, že laserová operace je riziko jedno z největších. Zrak je jeden z největších darů, co nám příroda nadělila a já si ho vážím jako ničeho na světě. Neumím si představit, co bych dělala, kdyby se to nepovedlo, nějaká nepatrná chyba by se přihodila a já už nikdy neviděla dobře, nedej bůh, vůbec. Popravdě, jsem o tom radši nikdy moc nepřemýšlela. Také ale vím, že dnešní medicína je taktéž velký dar. Získali jsme vědomosti, získali jsme schopnost posouvat se ve vědě kupředu, tudíž věřím v dnešní medicínu a v to, že už je dnes většina zákroků celkem bez chyby (ale ne vždy a vše, nejsem naivní).
Vím, že je to životní risk, ale také věřím v sebe, a v to, že mi to změní a zjednodušší život. A to je jeden z hlavních důvodů, proč do toho chci jít. Neříkám, že dnes, ani za měsíc. Ale jednou. Snad do 5 let!? Kdo ví. Přeci jen momentálně u sebe nemám "zbytečných" 40 tisíc na operaci, která trvá zdánlivě asi 10 minut. Bohužel. Ale vím, že jednou k tomuto cíli dojdu a splním ho tak, jak jsem si usmyslela....
Moc ráda bych poprosila Vás, kteří jste touto operací prošli, nebo znáte někoho takového, kdo už si tímto zákrokem prošel, a mohl by mi k tomu napsat pár svých či od někoho slyšených zkušeností. Budu Vám moc vděčná...7 komentářů

Já jsem jenom slyšela matně z doslechu, že jedné učitelce od nás z gymplu se po té operaci zrak hodně zlepšil. Já jsem ji tedy s brýlemi nikdy neviděla.

Jinak já mám přes pět dioptrií, takže bez brýlí nemůžu existovat. Ale vůbec neřeším, že by mě to nějak omezovalo, brýle beru jako součást svého života, vlastně si bez nich ten život ani už nedokážu představit :-D A že kluci moc neletí na holky s brýlemi? No nevím, možná prosto nejsme já, ani moje brýlatá kámoška tolik obletované kluky :-D

REPLY

Ja dobre viem aké komplikované to majú takí ľudia lebo som jedným z nich :) Môj zrak sa však ešte celkom neustálil, len nedávno mi musel očný opäť zvýšiť dioptrie ale na operáciu by som takisto rada šla. Len ma trochu zarazilo, že to berieš ako životný risk. Nevravím, že tá operácia nič nie je, každá operácia niečo znamená a predsavuje určité riziko ale tieto laserové operácie očí sú už takou samozrejmosťou, že by som sa vôbec nebála do toho ísť a zveriť sa lekárom. Moja susedka bola asi pred 2 rokmi na zákrok. Niekoľko dní po tom ju strašne boleli oči stále ju čosi ťahalo v oku a mala ich červené ale to prešlo a je to v pohode, tak raz keď budú peniažky sa na to určite dm pretože tak či tak by som tie peniaze vrazila do šošoviek :/

REPLY

Smozřejmě o těch brýlích a klucích to byl hloupý argument, spíš to měl být vtip. Ale obdivuji tě, že máš 5 dioptrií a zvládáš to, já mám necelý tři, a sotva vidím, když nemám brýle na sobě. Lidi na dálku bych nerozeznala ani omylem... tak nějak svým způsobem ke mě brýle také patří, už je přeci jen nosím dlouho, a mám k nim svůj vztah, ale snad si pochopila, co jsem tím článkem chtěla říct.;)

REPLY

Mno bojím se, protože nikdy není nic 100%, a navíc když mi kamarádka říkala, jak před zákrokem podepisovala papír na vlastní rizika operaci, kde byly vypsané všelijaká rizika, která může operace způsobit, určitě mi z tooho nebylo dobře, když mi to vyprávěla, jak se jím tam rozklepala kolena. Ale věřím, že když se odhodlám, a půjdu do toho, nebudu litovat a vrátí se mi to :) a bude to super mít poprvé konečně ostříží zrak.

REPLY

Tohle ti naprosto schvaluji, taky bych jednou chtěla na operaci.. A nejspíše asi budu muset, protože já bohužel patřím mezi ty lidi, co mají 5 dioptrií a závidím všem, co mají třeba 1 (proto taky nechápu lidi, co si kvůli čtvrtce dioptrie dělají brýle!).. kéž bych jednou mohla vstát a nestarat se o to, jestli jsem si nasadila brýle nebo čočky, to musí být úžasný pocit! Takže moc držím palce na splnění tohoto cíle :)

REPLY

Jo a co se týče zkušeností - znám asi dva lidi, co byli na téhle operaci a oběma se po nějaké době vada zraku vrátila a stejně pak zas nosili brýle.. Bohužel, tak to většinou je..

REPLY

Na laserovou operaci očí jsem taky vždycky chtěla jít. Mám asi "jen" 1 a 3/4 dioptrie a nedokážu si představit, že někdo vidí hůř, protože to musí být opravdu strašné, když vidí ... nevidí, ještě hůř než to, co vidím já. Oči jsem měla dioptricky rozházené, až asi před rokem se mi to ustálilo nastejno. Mám ještě nějaké cylindry, špatné zakřivení rohovky či co. Když jsem se ve 4. třídě dozvěděla, že budu muset nosit brýle, brečela jsem snad celý den. A ano nesnáším je doteď, sice bez nich už neudělám ani ránu, ale mám dojem, že brýle prostě překrývají mou osobnost :D a když si jdu lehnout cítím se svobodnější. Nad čočkami jsem přemýšlela, ale co... ta operace bude asi mnohem výhodnější, a doufám, že to opravdu není tak rizikové, jak píšeš.

Jinak můj učitel z gymplu na češtinu už brýle nenosí, také byl na operaci a v pohodě a taky moje babička, které se zrak úplně nevyléčil, ale z jejích snad 9 dioptrií se zmenšil na 2 a jelikož byla zvyklá nosit brýle s menšími dioptriemi, tak teď brýle nenosí a pochopila jsem že moc nevidí, až po té operaci asi teda. Prý to bylo nepříjemné a znovu by na to nešla, ale to měla i šedý zákal a kvůli tomu operaci zadarmo. No a pak na ni ještě šla babičky mého kluka a taky všechno v pohodě. ;)

Doufám, že ke svému vytyčenému cíli dojdeš brzy a s úspěchem :)

REPLY

Děkuji za to, že tu jste :-)

Veronika Hájková . 2017 Copyright. All rights reserved. Designed by Blogger Template | Free Blogger Templates