čtvrtek 28. listopadu 2013


zdroj obrázku: http://dvirka.pise.cz/466-kniha-veronika-se-rozhodla-zemrit-p-coelho.html

Nědělám to tak často, že bych porovnála knihu s filmem. U mě je to totiž tak, že když vidím film dřív, než se mi do ruky dostane kniha, nějak už vím, že by mě kniha nenadchla, protože ve většině tuším, o čem to bude a jak to asi všechno nakonec dopadne.
Samozřejmě, ne všechny filmy jsou komplet podle svého knižního vzoru, ale naopak filmaři se snaží často i přidávat své nové prvky a ozvláštňovat filmy, odlišovat je trošku od samotné knihy, ale když už vím zápletku, tak je pro mě těžké se začíst. Naopak si ale také myslím, že konec se snaží většinou zachovat, přeci jen nepracují podle svého ani jiného koupeného námětu na film, ale na předem dané knižní předloze, proto by se měli snažit udělat vše, nebo alespoň většinu tak, jak si to autor v knize vysnil a vymyslel, že by to probíhalo.

Ani toto nebude žádná výjimka. Kniha mi přišla opravdu velmi povedená, a samotný film je celkem dobrou kopií knihy. Jediným rozdílem je snad to, že v knize je hlavní hrdinka bruneta a ve filmu blondýnka, ale to snad nemůže nikomu vadit, přeci jen jde spíše o detail, možná jen ti, co hodnotí knihu a film a dívají se na každý jen sebemenší drobný detail, by v tom viděli problém, já rozhodně ne:)
Ale, že bych vám řekla, že se stačí kouknout na film a nečíst knihu? Ne, taková já nebudu. Jednak si myslím, že film vám nedá vše to, co kniha a naopak. Z filmu máte nějaký vizuální zážitek, třebas si někdo film více vychutnáte. Ale kniha je kniha. Navíc do této jsem se začetla tak rychle, že jsem jí přelouskla skoro jedním dechem. Co vám budu povědět, kdo znáte Coelha víte, že píše skvěle.
Líbilo se mi tam, že to bylo napsáno jednoduše, žádné velké detaily ani obsáhlé popisy a rozbory postav. Vše napsal tak, jak mu to zrovna přišlo na mysl. Nijak zdlouhavě se nerozepisoval, a přitom člověk pochytil a postřehl vše to podstatné, co z toho děje chtěl vědět:)
Upřímně, ze srdce nenávidím dlouhosáhlé popisy myšlenek a pocitů postav, nebo mega šílené slohy o tom, jak kde jaká ulice, místnost nebo město vypadá, když to stačí popsat v pár větách.
Vlastně jsem vám vůbec ještě nevylíčila, o čem to celé je. Jen ve zkratce, hlavní hrdinkou je mladá, krásná dívka Veronika, která má zdánlivě vše, ale i tak není šťastná, protože jí příjde každý den stereotypní. Rozhodne se spáchat sebevraždu, záhy se ocitne v blázinci, kde začíná zjišťovat, že život nemusí být tak hrozný, ale naopak, že možná neobjevila ještě mnoho věcí, ale možná je už pozdě?!
Moc jsem vám toho neřekla, ale to je dobře, nerada něco prozrazuji, spíše radši člověka navnadím, aby si knihu přečetl, či pustil film. Neuděláte chybu ani s jedním, ale rozhodně ani s obojím:)))
Tak do toho, a těším se na vaše názory. Věřím, že jste někdo viděl film či četl knihu. Je to přeci jen známější kousek, si myslím.:)


6 komentářů

Pro mě bylo vždycky dilema, zda mám jako první přečíst knihu nebo zhlédnout film. Film je rychlejší, kniha barvitější a kulturnější. Ale u každého mě to připraví o to překvapení - konec. :D Když si knihu, přečtu, vím jak dopadne film a naopak. :D

REPLY

knížku ani film neznám, každopádně si mě navnadila :) už jsem dřív přemýšlela o Coelhovo knižkách, jen jsem se k nim zatím nedostala..nějaké doporučení, se kterou začít?

REPLY

Tuhle knížku jsem držela nedávno v ruce, ale nakonec jsme si ji nekoupila:) Ale asi se pro ni vrátím:) Jinak mě osobně hrozně irituje, když mají hrdinky v knížkách jiné vlasy než ve skutečnosti:D

REPLY

Tohle je jedna z knížek, na kterou si brousím zuby do důchodu (nebo na pracák) - neboli až budu mít čas číst :D

REPLY

Mě tak štve, že nemám čas číst beletrii:( Je tolik knížek, které bych chtěla přečíst, ale ten čas chybí... a když ho třeba mám o prádzninách, tak se mi číst toliknechce, protože prakticky celý rok nedělám nic jiného, než čtu. Bohužel jen samé zákoníky, předpisy, judikáty, odborné články, komentáře...
Tak až budu v tom důchodu... ( :D )

REPLY

Mám to podobně, když vidím film, dělá mi pak problém číst knihu a naopak. Obojí má něco do sebe. Štve mě, že poslední dobrou se točí jedna adaptace za druhou a já jako člověk, který miluje knihy je pak celý nervozní z toho, že nezvládá přečíst knihu před filmem :D. Strašně mě mrzí, že nemám čas na beletrii, díky četbě na zkoušky.Tak snad to zase vylepší letní prázdniny.

REPLY

Děkuji za to, že tu jste :-)

Veronika Hájková . 2017 Copyright. All rights reserved. Designed by Blogger Template | Free Blogger Templates