pátek 13. prosince 2013zdroj obrázku: http://www.kinobox.cz/clanek/8499-recenze-hobit-smakova-draci-poust/galerie#34374

Tento článek bude "trošku" informativní, neboli jak se to dnes moderně pojmenovává, bude obsahovat spoilery. Včera jsem absolvovala tříhodinové sezení v kině při filmu Hobit: Šmakova dračí poušť. Nemohu si tento článek odpustit. Mám nutkání se k tomu vyjádřit, už jen proto, že jsem měla tu možnost si o prázdninách přečíst knihu.
A včerejší večer mě nenechal chladně sedět. Předem se omlouvám všem, kdo to ještě neviděli a v blízké době se na to nechystají. Pokud nehodláte číst dál, pochopím to... ale touha o tom napsat je silnější než já.

Loni jsem popravdě moc netušila do čeho jdu. Především to byla i doba, kdy jsem ještě neměla načtenou knihu. Tak jsem jen v tichosti seděla v křesle kina a nechávala se unášet dějem, který mě kompletně pohltil a já hltala každé slovo a scénu, která se na plátně odehrávala. Včera na druhém díle to nebylo jiné, alespoň ne v tom, že jsem seděla a hltala to, co se tam odehrává. Ale naopak to bylo odlišné v tom, že jsem už díky knize věděla do čeho jdu. Měla jsem potuchy, co se bude dít a co bude na začátku každé scény následovat.
Nemohu popřít, že to byl další velkolepý kousek režiséra Petera Jacksona. Kdyby už nic jiného, minimálně ta krajina a prostředí Nového Zélandu by snad pohltila každého. Celkově jsem z kina odcházela překvapená, nadšená i trošku v rozpacích zároveň. Mísilo se ve mě tolik rozličných pocitů, jako už dlouho u žádného filmu ne. Samotné pocity a myšlenky, které se mi v hlavě kolem filmu točí, by podle mě nevystačily ani na tři dlouhé články, rozhodla jsem se napsat pro a proti podle mě samotné, pouze v bodech. Berte to tak, že je to ale podle mého skromného názoru a mínění. Někdo může mít na něco jiný názor:) já to chápu.:

+ Mé kladné dojmy
  • Nepostradatelný Bilbo - opět hířící vtipy a komikou ve skoro každé scénce, i byť té nejvypjatější, bez něj by to nebylo ono 
  • Legolas - v knize se tato postava nevyskytuje, ale do filmu si jí tvůrci přidali - ještě navíc s postavou elfky Tauriel (herečka známá např. jako Kate ze seriálu Ztraceni) - pro někoho možná špatně, pro mě osobně velké plus, Leoglas je můj velký oblíbenec a jeho roli v Hobitovi, ač přidanou, jsem si naplno užívala:))) 
  • Nový Zéland - když už by si divák ve filmu nenašel nic dobrého, minimálně krajina a prostředí NZ okouzlí snad každého:) nedá se odolat (alespoň u mě to platí dvojnásob).
  • Lekavé scény - jak se tomu v Čechách "odborně" říká. Popravdě, nejsem jejich fanoušek, ale tentokrát jim dávám plus. Byly na místě, přesně sedly do filmu a lépe bych je nevymyslela:))) lekala jsem se dost, ale jsem ráda, že tam byly. A neřeknu, kde a co;) ať se také můžete leknout!
  • 3 hodiny filmu, celkem 3 díly - Možná to už někomu přišlo dlouhé a vleklé, ale mě ty tři hodiny v kině utekly, ani nevím jak. Navíc myšlenka, že to ještě neskončilo, ale mohu se do roka těšit na další díl, mě hřeje u srdce (i když mi už kniha prozradila dost, nevadí). 
  • Skřeti - jak tyhle fantastický stvoření nenávidim, tak včera jsem si jejich přítomnost celkem užívala. Dost dobře provedené kostýmy, dost dobře strašidelné dialogy mezi nimi:) pro mě jedny z nej scének včerejšího večera byly překvapivě skřetí. 
  • 3D - efekt celý film ještě umocnil, bylo to skvělé, hlavně při již zmíněných lekavých scénách, jejichž efekt leknutí se o to víc (u mě jo) zdvojnásobil, a to, že se tam občas objevila nějaká giga včela (či co to bylo), která jakoby mi skoro u obličeje létala:) tak to byl taky zážitek, když jsem měla nutkání je rukama odhánět.

- Mé záporné dojmy
  • Gandalf šedý a starý - jak mě tahle postava bere a fandím mu tělem i duší, tak mě i včera snad poprvé zklamal v tom, že snad to byl záměr či nikoliv, ale při detailním záběru bylo vidět, že je starší než při Pánovi prstenů (který se navíc odehrává o desítek let až po Hobitovi), chápu, že herci za tu dobu zestárli, ale mohli ho lépe namaskovat. Působilo to na mě komicky, ale je to jen drobný detail z celého filmu. 
  • Elfové - Elfy jsem vychválila, ale trochu rýpnutí si neodpustím. Vím, že se jedná o fantasy, o smyšlený příběh, ale to, že elfové zabíjí skřety v letu, skáčíc přitom po hlavách trpaslíků (omluvte mou neznalost přechodníků), mi přišlo už nadmíru přehnané. Pouze můj skromný názor. 
  • Scény navíc - jak jsem řekla, film má skoro na tři hodiny času. Což mi nevadilo, spíš mě překvapovaly některé scény navíc, které nebyly v knize, ale autoři si je musely vymyslet (mějte na rozum, že samotná kniha má cca 256 stran). To nedá nikdy na tři filmy bez vymyšlených scén navíc nebo přibarvených a zdelšených scén z knihy. Některé jsou povedenější, některé už méně (klidně bych i některé oželela), ale to se mi to mluví, když filmování nerozumím, já vím :D
Celkově film hodnotím kladně.:) Jak jsem zmínila na začátku, odcházela jsem z kina se všelijakými pocity, ale samotný film mě nutil hodně přemýšlet a rozebírat ho s přítelem. A to je více než kladné stanovisko, protože není nic lepšího než film, který vás nenechá chladným, ale naopak vás nutí neustále o něm přemýšlet, uvažovat a vymýšlet všelijaká stanoviska k němu.... :)
Omlouvám se podruhé za spoilery, které jsem tu "musela" zmínit a doufám, že některá má záporná hodnocení vás neodradí od tohoto dlouho očekávaného pokračování.:) Věřím, že si každý bude chtít udělat svůj názor a moc se těším na vaše osobní názory a konkrétní komentáře k němu. 


1 komentářů:

Už z traileru je jasný, že hodně věcí bude jinak, Hobit je opravdu jen námět, protože Legolas třeba v tý knížce fakt nebyl. Taky jsem ráda, že je to na tři díly, i když by se to klidně vešlo do jednoho nebo do dvou. Těším se na něj, hlavně Šmaka daboval můj oblíbenec Benedict z Sherlocka, tak na to se těším nejvíc!!!

REPLY

Děkuji za to, že tu jste :-)

Veronika Hájková . 2017 Copyright. All rights reserved. Designed by Blogger Template | Free Blogger Templates