úterý 11. února 2014

Web Světy literatury je plný zajímavého čtení, a nedalo mi to, musím se s vámi podělit i o tento článek .... 10 důvodů, proč randit s knihomolem....
Ať už jsi zapálená/ý čtenář, nebo tvůj protějšek je tím, kdo nedá knihu z ruky, určitě si to přečti. Třebas tě překvapí, kolik frází se na vás dva právě hodí. :) Dovolím si každou frázi okomentovat, některé možná vyvrátit... :)

zdroj obrázku: http://bookriot.com/2012/09/26/the-book-riot-50-38-the-best-of-book-fetish/

1. Vždycky si budete mít o čem povídat. Zvláště v začátcích se vyhnete obávanému trapnému tichu – stačí se druhého zeptat, co právě čte. Jaký je jeho oblíbený autor. Co si myslí o tom či onom bestselleru. Jak se mu líbila filmová adaptace té oné knihy? Chodí do knihovny? ---> myslím, že trapné začátky jsou dost časté. Já sama jsem jich zažila více než dost a mohla bych o tom sepsat knihu. Nemám ráda, když si s dotyčným nemám moc co říct. Naopak mít plno témat v rukávu a při sebemenším náznaku ticha se snažit něco smysluplného nadhodit není na škodu. :) Ale zase nemelte pořád a neustále, a nesnažte se mluvit za každou cenu, myslím, že každý někdy i to malé ticho ocení. Aspoň ve vás neuvidí ukecanou káču, která mele neustále pantem...:)
2. Nebude vás dusit neustálou přítomností. Potřebuje totiž svůj čas na čtení knih. A v tu dobu bude mlčet, pohroužen do světa mezi řádky. ---> Tohle znám také moc dobře. S mým expřítelem jsme byli spolu rádi dost často, ale protože má moc malý pokoj i pro jednoho, natož pro dva, někdy tam bylo těsno a dusno, vždy jsem měla při sobě knihu, a tak vždy aspoň hodinku denně, co jsme byli spolu, jsem si lehla ke knize, zatímco on si hrál hry na pc. Bylo to super, byli jsme spolu a přitom jsme si chvíli dělali, co jsme chtěli, a po hodince jsme se zas k sobě přitulili, a bylo to skvělé. doporučuji, hlavně pokud spolu trávíte chvilky v malém uzavřeném pokojíčku, jako my!:)
3. Učí se od velikánů. Z jejich chyb. Nezopakují stejné omyly, kterých se dopustil Jay Gatsby, pan Darcy, Dorian Grey a Edward Cullen. ---> u mě je to naopak oslnění těmito velikány, mnoho z nich bych ráda viděla naživo, i když se mi to nikdy nesplní. Ale často fantazíruju a představuju si, jak jsem někde v kapitole té či oné knihy, třebas zrovna ve Stmívání, nebo na velké párty Gatsbyho, která musí být velkolepá:)
4. Zvládnou zůstat vzhůru celou noc. A nebudou se po půlnoci tvářit ospale, protože jsou zvyklí listovat stránkami klidně do rána. A čtení lze nahradit třeba povídáním. ---> Čtení lze nahradit povídáním? Za mě ne :D i když, je to skvělé prokecat celou noc s někým, s kým je vám úžasně. Ale kdybych si měla vybrat mezi prolistováváním knihy a povídáním si do rána, určitě povídání. Ale když jsem sama, kniha je mou jasnou volbou.  
5. Jsou neustále na cestách. Třeba že jen ve svých literárních dobrodrožstvích. Už byli ledaskde, od Finska po Jižní Ameriku, až v Narnii. ---> Já osobně jsem už prolezla mnoho zemí, ale i tak jsem ještě začátečník a mám se co učit. Je pravda, že mým hlavním snem je Amerika, Nový Zéland, Island a další krásné kraje, kde vznikalo plno úžasných knih. 
6. Nejsou nikdy unudění. Kdyby nuda hrozila – vytáhnou knihu a následující tři hodiny o nich neuslyšíte. ---> To mi trošku připomíná bod 2. Pokud si s přítelem trošku lezete na nervy, nebo chcete mít jen chvíli pro sebe, zalezete si s knihou do pelechu, a on si zas bude dělat to svoje.:) jak říkám, je to skvělý. 
7. Neprovozují klepy. Nebaví je to. Xyz napsal něco peprného na svou facebookovou zeď? No a? A četli jste poslední knihu Johna Greena? ---> já osobně se těchto klepů moc neúčastním. Nechápu, jak někdo může psát na FB desítky statusů denně, k čemu to je. Nezáleží mi na tom, zda o mě lidé budou vědět, co teď dělám. Naopak nic nechci přidávat, jediné, co přidávám jsou fotky, a odkazy na zajímavé filmy, songy, knihy a další věci.:) Mrzí mě, kam až nás FB dostal. Nemít skoro žádné soukromí, to je to, oč tu běží. 
8. V rámci randění jsou nenároční. Stačí čaj, žádné drahé extempore. Čaj si spojí se čtením dobré knihy a hned se cítí báječně. ---> :) ano, čaj, to je nejlepší ke čtení knihy. Já nevím, jestli se mohu považovat za pravou 100%ní knihomolku, ale když bych si kdykoliv měla dát něco ke čtení, rozhodně čaj.:) (Možná proto mě expřítel tolik ládoval u nich čajem, abych se šla uklidit ke čtení :D :D). 
9. Jejich nálady lze snadno předvídat. Zemřel Brumbál? Pár smutných dní. Hvězdy nám nepřály? Očekávejte týden lehké deprese. ---> je pravda, že kolikrát jsem z některých konců knih byla dost špatná a  dost mi to vrtalo hlavou. A některé knihy, které skončily úplně šokujícně, no nevěřícně jsem kroužila hlavou a přemýšlela, jak to ten geniální autor mohl vymyslet. 
10. Budete-li shánět dárek k narozeninám/výročí/Valentýnu, nebudete se dlouho rozmýšlet. Kniha je jasnou volbou. ---> to je fakt, pro knihomoly je tohle jasná volba. Knihu už jsem nadělovala mockrát. Ani pokud člověk opravdu už neví, kniha je podle mě vždy jasným dárkem, který nemůže urazit. Aspoň mě by to nikdo neurazilo, naopak bych byla naprosto spokojená. 
Sice je to článek inspirovaný blížícím se Valentýnem, ale já osobně jsem momentálně nezadaná a celkem se s tím už srovnávám. :) Samozřejmě bych radši trávila dny s někým mně blízkým, ale i tak věřím, že si 14.únor i my single lidé užijeme naplno:) společnost nám můžou dělat právě sexy chlapíci z knih či filmů.:)
Všem přeji krásné slunečné dny :) ať už jste single nebo v páru, na tom nesejde, hlavně že jste spokojení a zdraví!!!!:)

10 komentářů

krásný článek :) opět jsem jenom četla a kývala hlavou ano, ano :D

REPLY

Naprostá pravda, v každém bodu. Já si nedokážu představit lepší den, než ležet na sluníčku s knížkou a nějakým koktejlem, v zimě to střídá kafe a čaj s něčím sladkým a jsem maximálně spokojená :))

REPLY

to mi tak připomíná včerejší sms: Miláčku, dočtu kapitolu a zavolám... Zavolal, po třech hodinách s tím, že prostě nešlo přestat číst... a teď mám žárlit na knihu? :D

REPLY

skvělý článek, téměř se všemi body můžu souhlasit. Hlavně s tím druhým, přesně tak s přítelem jsme spolu a zároveň každý děláme to svoje, já čtu a on je na počítači. :) A pak ty lehké depky z konce knihy a myšlenky co vrtají hlavou. :)

REPLY

Původní web se jmenuje SvětY literatury :)
Lucie Z.

REPLY

Lucie Z.: To máš pravdu, nějak jsem se přehlédla. díky ;)

REPLY

To je taková pravda! :) Já čtu moc ráda a na základce jsem byla fakt děsná knihomolka, bohužel od gymplu už na to nemám tolik času.. mrzí mě to, ale snažím se to dohnat o prázdninách nebo volnu po zkouškovém :)
A jinak Valentýn jako svátek neuznávám, i jako zadaná jsem ho neslavila, přijde mi to komerční svátek a z těch všech srdíček, růží, amorků, růžové, medvídků a bonboniér mám osypky :D Když má člověk toho druhého rád, tak by tu lásku měl dávat najevo kdykoliv a nečekané dárečky potěší mnohem více! :)

REPLY

Ahoj,
pozývam ťa ku mne na giveaway. Hráme o novučičkú farebnú košeľu. Stačí splniť dve jednoduché pravidlá a môže byť tvoja
http://mademoiselleiva.blogspot.cz/2014/02/giveaway-colorful-shirt.html
Prajem pekný deň
Iva Klepi

REPLY

Já tyhle generalizující články moc nemusím. Protože každý knihomol je jiný, nic méně je to roztomilý článek :)
S knihomolem ani s knihomolkou sem nikdy nic neměl, to as až na druhé vejšce kterou plánuju. Tady na reklamě moc knížkám nedáváme :P

REPLY

Já jsem se od čtení na několik let odpoutala a teď, když objevuji v době maturit tolik skvělých titulů, najednou pro změnu postrádám čas. S knihomolem jsem nikdy nerandila a sama se za něj také nepovažuji, ale rozhodně si myslím, že takový člověk má co říct.
A být single? Na jednu stranu si z toho nic nedělám, na stranu druhou v každém sympatickém muži, co potkám, vidím vysněný protějšek. Moje fantazie začíná pracovat na plné obrátky. Zatím to však držím jen na teoretické rovině. :D
Měj super týden!

REPLY

Děkuji za to, že tu jste :-)

Veronika Hájková . 2017 Copyright. All rights reserved. Designed by Blogger Template | Free Blogger Templates