úterý 4. března 2014

Nedávno jsem se s kamarádem bavila o dvou si podobných tématech a poruchách, dyslexii a dysgrafii. On sám má obě dvě poruchy a ví, jak těžké je s tím žít. Když mi vyprávěl jeden ze svých mnoha zážitků, se kterými si v životě musel s těmito poruchami projít, doslova mě šokoval a já si nemohu odpustit o tom nenapsat... skoro mi to vhrklo slzy do očí a musím říct, že mě nikdy nepřestane udivovat, jak někteří lidé dokáží být zlí.!!!
Myslím si, že v dnešní době je to tak známé, že je to bráno jako samozřejmost, ale proč? Já osobně s tím nemám sebemenší zkušenosti, a přitom se určitě kolem mě pohybuje mnoho lidí s těmito poruchami. Ale přeci jen to nejsou poruchy inteligence, člověk dokáže normálně myslet a chovat se jako každý jiný, jen je v některých věcech pomalejší, nebo mu dělají problémy písmena a číslice. Proč jsou ale lidé tak zlí a bezohlední? Nejdříve pár slov, abychom si osvětlili, o jaké poruchy se jedná:

Dysgrafie = specifická porucha grafického projevu, postihuje celkovou úpravu písma, charakteristické je křečovité a neúhledné písmo, člověk píše pomaleji, objevují se u něj častější chyby v opisu, přepisu i diktátu,  člověk potřebuje častější přestávky u psaní, porucha ale nijak neovlivní intelekt osoby ...

Dyslexie = vývojová porucha čtení, je buď vrozená, nebo získaná poškozením mozku, jde o speciální poruchu v učení, projevuje se nesnázemi při učení se číst, osoba má problémy s vypouštěním nebo přidáváním písmen, některá slova či písmena mohou dělat problém při čtení, nebo zaměňuje určitá písmena a čísla za jiná ....

Kamarádův příběh mě vzal za srdce a doteď, když si na to vzpomenu, je mi smutno. 
Vyprávěl mi, že byl na rande s pěknou dívkou, a vše šlo skvěle. Myslel si, že je to pěkná a hodná dívka. Ale když se dozvěděla, že je to dyslektik a dysgrafik, doslova se naštvala a řekla mu, že ho nechce, protože by měla blbé děti. Sakra,co to je za chování? 
Přitom je to strašně skvělej a úžasnej člověk, který je navíc hodně chytrý, má skvělou práci, zázemí, skvělé lidi kolem sebe, nevidím nikde ani náznak, že by s ním bylo něco v nepořádku. Kdyby mi to neřekl, ani bych nepoznala, že má tyto poruchy, mluví naprosto skvěle, protože to není porucha řeči, ale čtení a psaní, ale né inteligence.!!!!
Kéž by si to každý uvědomil, a než začne hodnotit druhé, měl by se podívat na sebe, a sobě do svědomí, nikdo nejsme dokonalí. Bohužel mě to mrzí za něj, a už jen to, že já sama jsem mu kdysi napsala o tom, že píše hrubky, neskutečně se stydím a propadám hanbou, jednak jsem o jeho poruchách nevěděla, ale i tak, tohle si nikdy neodpustím. Sama nejsem bez viny a měla jsem mlčet. Mnohdy píšu hrubky, a to ani tyto poruchy nemám. Doteď se před ním stydím a je mi ouzko, že jsem mu něco takového kdy napsala.
Takže odteď, než budete někoho soudit o tom, jestli píše a jak správně, či nesprávně, zamyslete se prosím nad tím, jestli náhodou není dyslektik, či dysgrafik, protože v tom případě to není jeho vina. ... a dost možná by mu vaše slova mohla ublížit. "Hoď kamenem, kdo jsi bez viny".
Já se kamarádovi omluvila a budu se mu omlouvat ještě mnohokrát a doufám, že takových zlých lidí, na které by mohl narazit on, či někdo jiný, je velmi málo, i když je to spíš zbožné a nereálné přání, já vím!7 komentářů

soudit je za něco, za co nemůžou, to je ubohost, přitom to není ani velký problém.. já bych té holce dala facku! snad tvůj kamarád najde skvělou holku, která si ho zaslouží :)

REPLY

Vím o čem píšeš, brácha ma obě tyto poruchy a vím, jaké to je se s někým takovým připravovat do školy. On si ty chyby prostě uvědomuje a ví o nich, ale prostě když to má využít v praxi, dejme tomu vyjmenovaná slova, které perfektně odříká, tak tu chybu udělá znova. Naši se s bráchou učili od první třidy a je to velká dřina, špatně se jim pamatuje i text. Přítel má dyslexii taky, v životě by mě nenapadlo ho za to odsuzovat, posmívat se mu nebo dokonce se s ním rozejít! S učením to měl taky dost těžké, vyprávěl mi, že se musel učit už od první třídy to co ostatní děti ovládali automaticky.Ta holka by měla dostat po držce. Jsou to normální lidé, kteří mají prostě jen mezery, není to nemoc. Ty se stydět nemusíš, prostě si to jen nevěděla, já přítele taky kolikrát opravuju, oni to prostě neberou tak, že se jim vysmíváš.:)

REPLY

Jo ještě bych měla dodat, že přítel má dyslexii a letos státnicuje. :)

REPLY

Jejda, na jednu stranu asi může být rád, že se kamarád takové blbky zbavil ;) najde si někoho skvělého /jako jsi ty/, kdo ho bude mít rád a obdivovat i s touto menší poruchou ;) držím mu palečky..

REPLY

S prominutím ta holka musela být ale kráva. Já měla/ mám dysgrafii a dyslexii a za prvé si myslím, že toto není vůbec dědičně (nebo úplně minimálně) a za druhé se to dá i v mnoha případech zmírnit například častějším čtením či psaním. Ono když se na to člověk soustředí, tak to jde lépe. Mě přijde, že v dnešní době je dysgrafik každé druhé dítě. :) Takže ať se takovýma holkami netrápí, určitě moc inteligentní nebyla. :)

REPLY

V dnešní době je docela těžké rozeznat na internetu člověka, který má tyto poruchy, když všude vidíme, jak někteří lidé píší. Je to docela hloupé a trochu se za ně stydím, samozřejmě za ty, co ještě nadávají, že to není o gramatice, ale o obsahu. Možná to bude tím, že studuji češtinu, ale na většinou slov se pozastavím, jestli jsou dobře. :D Sama se snažím psát bez hrubek co nejvíce. No, ale to je jedno. Jinak si myslím, že skoro každý má nějakou "poruchu". Někdo lže, někdo nedokáže skousnout názor cizích, někdo se zajímá jen o sebe, někdo neumí psát, někdo neumí zpívat, někdo koktá, někdo má obří nos... Ale když to dokážeme pojmenovat, tak už je to něco hrozného, že? Je mi vždycky líto lidí, ke kterým se ostatní chovají ošklivě, přestože za to nemůžou. :/

REPLY

brácha má obě poruchy. když s ním ale mluvíš, je ti během chvilky jasné, že mluvíš s někým, kdo je inteligentní a má rozhled. a to nemá vzdělání... u debila ale poznáš hned, že píše špatně prostě proto, že je debil. navíc spousta z těch, co tyhle poruchy mají, pokud vím, nevyhledávají komunikaci formou psaní, ale radši mluví. lidi jsou idioti a jsou zlí. a to se netýká jenom těchto dvou poruch. už jsem se setkala i s tím, že se lidi chovali hnusně k tomu, kdo byl chytřejší než oni. jenom proto, že používá jiné slova, nebo uvažuje logicky a racionálně - protože to jinak neumí. vola potkáš všude.
tvůj kamarád se s tím určitě dokáže vyrovnat a jít dál. a taky potká hezkou, inteligentní holku, která bude mít trochu rozhled a bude vědět, že dyslexie ani dysgrafie nemají co dělat s iq.

REPLY

Děkuji za to, že tu jste :-)

Veronika Hájková . 2017 Copyright. All rights reserved. Designed by Blogger Template | Free Blogger Templates