čtvrtek 31. července 2014

Konečně! Čas číst, co chci, je k nezaplacení. Úžasný pocit. Kdo máte po zkouškovém a čtete si dle libosti, určitě sdílíte mé pocity. Kéž by to tak bylo napořád. I když vím, že už se opět blíží školní rok, nechci být skeptická.
Brzy nastoupím do 4. ročníku na VŠ, ještě navíc do neznáma. Nové město, obor, lidi, nové knihy, informace. Omezený čas na to, do čeho se chci začíst já sama. Už teď se děsím toho, kolik se toho na mě navalí. I tak si snažím udržet chladnou a klidnou mysl. Alespoň teď.
Momentálně si užívám čtiva toho, co se mi líbí, toho, co je starší i aktuální. Za červenec jsem pár děl udolala. Ráda bych se s vámi o ně podělila, sdělila svůj názor. Třeba vám i dala tip na něco, co jste doposud neznali. Jde se na to!

JO NESBO - NETOPÝR 

Znáte norského spisovatele detektivek? Říká vám něco jméno detektiva Harryho Hola? Tak to je ono. Jenomže jsem už dříve přečetla dílo Sněhulák. V minulosti jsem netušila, že jsou to detektivky, ne na pokračování, ale které spolu jistým způsobem souvisí a navazují na sebe. Spojuje je především jeden a ten samý detektiv Harry Hole, který se v každém díle nějakým způsobem mění a vyvíjí.
To jsem předtím netušila, a začetla se do Sněhuláka, který je až několikátým v pořadí. Nyní jsem chybu napravila. První z nich, Netopýr, je jedna z mála detektivek, kterou jsem kdy četla. V Austrálii je zavražděna norská dívka. Harry jede za norskými kolegy vyšetřovat. Na místě zjišťuje podobnost s jinými případy.
Musím se přiznat, že mě nijak výrazně nenadchla. Jak je vychvalována, tak jsem byla celkem zklamaná. Příběh sám o sobě zajímavý. Ale některé táhlé a nudné pasáže a popisy už mi přišly moc. I tak nelituju četby, a až na to, že má kniha cca 383 stran, a někdy se opravdu čtení táhne, bych knihu doporučila.
K dalším dílům se časem dostanu. A již zmíněný sněhulák mě třeba doslova nadchnul :) Ale to je jiná kapitola. :) na to si vyhradím snad další článek.

JIŘÍ HÁJÍČEK - DŘEVĚNÝ NŮŽ

Povídkové příběhy mě osobně moc nelákají, pokud nemusím. Raději mám román, nebo novelu. Raději si čtu jeden konkrétní příběh, nebo více, které se spojí. Ale jsem ráda i za výjimky.
Tohle je jedna z nich. Tento autor mě nadchl už svou knihou Rybí krev, za kterou získal ocenění Magnesia litera za rok 2012. Dílo mě doslova pohltilo. Patří k mým oblíbeným. Ale to je opět na jiný článek:)
12 povídek, které zaznamenávají celkem banální příběhy lidí na vesnici. Ukazuje, že 10 let je doba,která uteče jako voda. Seznamujeme se s příběhy lidí jihočeského venkova. S jejich zdánlivě jednoduchými a nezajímavými osudy, které nás upoutají. Mě teda jo! I velmi všední a nezajímavé věci podá autor opravdu čtivě :) Mrkněte na tuto, nebo výše zmíněný román Rybí krev, minimálně jedno vás musí oslovit. Dávám vám na to své slovo :)

zdroj obrázku: http://www.svetyliteratury.cz

PAULO COELHO - ZÁHIR

Tohle jméno snad není nutné představovat. Už jsem pár knih četla, a nebyla jediná, která by neměla své kouzlo. Další na pořadí zaznamenává příběh manželství a vztahu mezi mužem a ženou. Jednoho dne se žena sebere a od muže odejde. Muž ví, že je konec. Na ženu ale nedokáže zapomenout. Nedá mu to. Po letech doufání, přemýšlení, chce svou ženu najít a získat zpět. Zda a jak to dopadne, jestli se skutečně shledají, vám neřeknu. Prozradím jen to, proč vlastně Záhir.
Záhir je pojem z islámského světa, znamenající něco/ někoho, na něž nelze zapomenout. 
Kdo zná autora, ví, že jeho knihy mají svůj styl. Jedná se o magický realismus. :) Něco, co se může zdát spisovatelům z Latinské Ameriky, viz Coelho, všední, běžné, může naší kultuře připadat nevšední, až magické. Doporučuji nejen tuto knihu, ale snad všechny od něj, protože věřím, že jsou stejné, stejně krásné, magické a úžasné.:) Jednou zvládnu přečíst každou z nich!!!


BARBORA ŠŤASTNÁ - ŠŤASTNÁ KNIHA

Kamarádka o ní mnohokrát mluvila. A mě to nedalo. Tak jsem si jí sehnala. A vida. Chytla mě víc, než bych si dokázala přiznat.
Nejde o žádný cežlistvý příběh, román ani nic podobného. Autorka se snaží ukázat, jaký život si asi většina z nás přeje, a jaký ve skutečnosti je. A také, jak se snažíme neustále hledat štěstí. Na jednu vidíme štěstí ve změně života, životního stylu . Ale i tak, nám náš život jistým způsobem vyhovuje. Nehodláme se ho vzdát. Mnoho věcí je pro nás stereotypních, rutinních. Jsme, jací jsme. Jen těžko se něčeho vzdáme. A přitom si neustále dokola opakujeme, chce to změnu. Ale málokdy proto něco uděláme. Máte to podobně? 
Příklady o svém zaběhnutém, stereotypním životě, hledání štěstí ve změně, a nacházení ho ve věcech a lidech, které už dávno má, popisuje na svém životě. Uvádí příběhy svoje, se svým manželem i dcerami. I když přiznávám, že rodinu dosud nemám, v mnoha příbězích se vidím já sama. Nebýt rodičovského prvku, jako by kniha byla napsána o mě samotné. Dle reakcí dalších čtenářů se v tom nevidím jediná. Tak dlouho a pravdivě jsem u žádné knihy tolik nepřikyvovala a nebavila se, jako zde. Je to tak pravdivé, až to mnohdy mrazilo.

STEPHEN CLARKE - MERDE! ROK V PAŘÍŽI

Téměř pravdivý příběh toho, co se autorovi knihy stalo, když žil rok v Paříži. Kniha mě bavila už jen z toho důvodu, že jsem věděla, že se to mohlo stát. Bohužel téměř, znamená, že ne vše. Bavilo mě si představovat, co je skutečné, a co si autor v příběhu přimyslel. 
Najdete zde i mnoho francouzských slov, některé i napsané tak, ne jak se píší, ale jak se vyslovují. A to se skvěle hodilo do textu. Bylo to vtipné. Mohla jsem si vyzkoušet, čemu rozumím, a co už jsem z frániny dávno zapomněla. Byl to jistým způsobem test a výzva pro mě toho, jak jsem se za léta nepoužívání krásného jazyka zhloupla. Jak jsem spoustu věcí zapomněla. Typicky. 
Kniha jako taková je skvělá. Hltala jsem ji od začátku do konce. Dalo by se říct, že jsem jí za všechny červencové knihy přečetla nejrychleji. Neuplynul ani týden a já už si ji mohla odfajfknout. 

To jsou moje červencové tipy ode mě pro vás. Budu ráda i za ty vaše. :) pořád je čas a pořád je spoustu knih, které je třeba poznávat.
P.S. Momentálně mám rozečteno Marcela Serrano - Deset žen. I poté snad napíšu recenzi. Jsem na tu knihu hodně zvědavá. 10 komentářů

Severským detektivkám se podvědomě vyhýbám, asi proto, že mám pocit, že jich je v poslední době všude strašně plno a tak se obávám, že jich mnoho bude přeceňováno a vyberu si blbě:D
Šťastnou knihu si připíšu k seznamu těch, které bych chtěla přečíst, vypadá dobře!:)

REPLY

Bohužel teď žádné nic moc typy nemám, protože stejně jako ty četla jsem hlavně do školy. Máš pravdu prázdniny jsou přímo stvořené pro čtení, takže můj aktuální článek na blogu je stejného rázu :). Láká mě Šťastná kniha.

REPLY

Šťastná kniha je nejvíc super oddechovka, a přesně jak píšeš, polovinu věcí mám se spisovatelkou podobnou ne-li stejnou :))

Nesbo se mi ale vůbec nelíbi, tak doufám, že ta další kniha bude lepší!

REPLY

Paulo Coelho je můj nejoblíbenější autor, můžu doporučit Vítěz je sám, četla jsem ji dokonce třikrát... :)

REPLY

Supr, tohle se mi hodí, zrovna zitra mám namířeno do knihovny:)
Od Jo Nesba jsem si už párkrát chtěla něco půjčit, ale u nás v knihovně je to furt beznadějne vypůjčene na několik měsíců dopředu :(
Kažopadně, Záhir mě zaujal, už nějakou dobu si plánuju něco od PC půjčit, tak zkusím tohle :)

A do jakého města jdeš na VŠ? :)

REPLY

Přesně tak chci si na 50 odstínu šedi udělat svůj vlastní názor :). Od Soukupové mám zatím přečtené K moři, hrozně se mi kniha libíla, takže nemám pochyb, že ostatní se ponesou ve stejném duchu .

REPLY

na jakou školu a na jaký obor teď půjdeš?

REPLY

detektivky mě moc nelákají, ale mohla bych zkusit ten román Rybí krev nebo Merde! :)
kam se tedy chystáš pokračovat na vš? :)

REPLY

výsledky češtinářské bleskovky ;)
http://papaja1.blog.cz/1408/84-bleskovka-konec

REPLY

Netopýra jsem ještě nečetla, ale už se chystám :) Pokud ji teda máme doma a mamka ji zase někomu nepůjčila :D :)

Jinak já teď čtu taky jako divá - přečetla jsem 3 knihy od Johna Grishama a protože se chystám do Říma, tak jsem si připomněla A&D od Browna. Teď čtu od něj Ztracený symbol :)

REPLY

Děkuji za to, že tu jste :-)

Veronika Hájková . 2017 Copyright. All rights reserved. Designed by Blogger Template | Free Blogger Templates