úterý 29. července 2014

Jen co skončilo mnou tolikrát dokola omílané a velmi stresující státnicové šilenství, začala jsem se pomalu ale jistě aklimatizovat. Byla to dlouhá cesta, to mi věřte. Snad celý červnový měsíc jsem jen spala. Sakra! Pamatuji si z něj něco? Ale konečně jsem zabřehla zpět do celkem normálního (nudného) a všedního života. Než jsem se restartovala, nechala naběhnout standartní režim Pistácie, utekl mi nějaký ten měsíc života.
Červenec je úplným opakem. Na spaní není skoro čas. Ani mi to nevadí. Říká se, že čím víc spíš, tím víc usínáš, ne ? :) U mě to platí. Musím říct, že mě tahle doba nabíjí. Ten pocit, že se nenudím. Nesvádí mě to jen ležet, spát, a zase ležet. Ani si to nemůžu dovolit. Čas mi to nedovolí. Upřímně ani nechci. Pracuju, sportuju jak střelená (viz. minulý článek). A také se snažím obnovit svůj kulturní a (ne bohužel tolik)společenský život. 
Jen tento měsíc jsem kino navštívila třikrát. Což je u mě dost nezvyk. Každý film byl jiný, úplně. Něco ve mě zanechal a nikdy jsem neodcházela z kina úplně zklamaná, či mrzutá. Proto bych Vám ráda o každém něco sdělila. A třeba i navnadila na to zajít.:)

ZAKÁZANÉ UVOLNĚNÍ 

Prvním z nich byla komedie nesoucí téma "známé" svatební tradice únos nevěsty svědkem ženicha? Nevím. Přijde mi, že dnes už se to tolik nedodržuje. Ale co já vím. Nevidím do toho. Upřímně, nikdy jsem na žádné svatbě nebyla. Dost to mrzí. Bojím se, aby první kterou navštívím, nebyla ta moje.
Ale zpět k filmu. Jak jsem řekla, svědek, nebo spíš v tomto případě svědkyně ženicha "unese" nevěstu. Odveze ji do pár kilometrů nedaleké hospody. Tam má po nějaké době dorazit ženich, a nevěstu "zachránit".
Jak to tak bývá, vyvstávají nejrůznější zvraty, vtipné a "vtipnější" okamžiky. Více zamotaná situace. Někdy se vše nepovede tak, jak se očekává. Na povrch začínají vyplouvat tajemství snad všech postav. Jde přeci o komedii, tak to musí nějak dopadnout. I když šťastný konec? Nečekejte. Já ho upřímně čekala. Nepřišel.
Příběh sám o sobě se mi líbil. Bylo to něco jiného. Myšlenka příběhu mě bavila. Jen ten konec mě překvapil, šokoval, možná naštval? Ale o tom to je. Aby film nekončil tak, jak čekáme.
Konec mi přišel skoro jako ze života. Špinavosti vyplují po dlouhé době na povrch. Možná si je lidé vyříkají. Ale místo aby je řešili, zametou se pod koberec. Ututlají. To hlavní, co se dělá je jedno velkééé Nic. Možná všední realita, která je nám povědomá?
V jedné z roli Ondřej Sokol, kterého mám jinak ráda. Ale tady mi přišel dost suchej. Škoda. I když to bylo asi tou divnou postavou, kterou měl ztvárnil.

zdroj obrázku: http://www.fffilm.name/2014/06/recenze-zakazane-uvolneni-50.html

MAGICKÝ HLAS REBELKY

Přiznávám. Kdyby mě kamarádka nevytáhla, sama bych o něm ani neuvažovala. Nakonec jsem šťastná, ne doslova ji vděčím, že jsme šly na dokumentární film a konkrétně tento.
Možná vám název něco říká. Jo. To je možné. Jde o výherní film z Karlovarského festivalu. Jedná se o úžasné zpracované dílo režisérky Olgy Sommerové. Jde o záběry z české historie z 20. století, konkrétně o dobu, která nás zasáhla nejvíce, po roce 1948. komunismus. To je ukazováno na pozadí toho, o koho ve filmu opravdu jde a koho toto období výrazně zasáhlo a omezilo na mnoho let. Martu Kubišovou. Zpěvačku, signatářku a mluvčí Charty 77. Film od vzestupu její slávy, až po pád. Od období Sametové revoluce 1968, kdy byla na vrcholu spolu s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem (Golden kids) až po rok 1969. Tehdy jí bylo na 20 let zakázáno dělat to, čím se nejvíce proslavila. Kvůli protestsongu Modlitba pro Martu. Byla sexsymbolem, i když si to tehdy sama neuvědomovala.
Přiznávám, že jsem do té doby neměla ponětí, jaká je to persona. Před promítáním jsem jí znala jako ženu, zpěvačku, jako tu, která natáčela pořad Chcete mě, kde se snažila hledat pejskům z útulku páníčky prostřednictvím médií.
Teď už vím, že je mnohem víc, než jen bojovnice za psí mazlíčky a majitelka krásného zpěvu. Teď už vím, že je víc než jen chansonierka. Je to člověk, který si prožil skutečně hodně, a nejen toho dobrého. V minulosti spíše více bolestného. Úžasná, velká osobnost. Nikdy by mě nenapadlo, že mě ten film tak sebere. Měla jsem chvilky, kdy jsem sotva zadržovala slzu :) Tenhle film doporučuji mezi všemi nejvíce. Za nechal ve mě skutečně hodně dojmů. A Marta? Pro mě opravdu sexsymbol, to se musí nechat.

zdroj obrázku: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10606665128-magicky-hlas-rebelky/

DÍRA U HANUŠOVIC

Poslední ze tří zmíněných je venkovská, celkem nudná komedie. Nudná? nebyla ani omylem. Aspoň v tom našem místním kině o tom byli diváci přesvědčeni. Já osobně jsem měla všeho všudy 5 okamžiků, kdy jsem se smála. Jinak ne. Ale skoro celou dobu se sálem nesl ženský zajíkavý, praštěný, dávivý smích. Mnohdy i výbuchy smíchu celého obecenstva. Dost jsem nechápala přehnané reakce ostatních. 
Děj byl celkem o ničem. Vlastně nám předkládali příběh o nejzapadlejší vesnici, jakou si jen umíte představit. Hledíme na vesnici, kde se nic neděje. Všichni žijí každý den stejně. Maruna je hospodská, která si nemůže najít chlapa. Na vesnici je o ně nouze. Stará se se sestrou o svou matku.
Jediné co se zde děje je stereotyp. Ve filmu je snad 100 záběrů, jak herci jedí. Snídají, obědvají, večeří. Neustále pospolu, ať už u stolu, ve stoje v kuchyni. Mlaskají a u toho pronesou pár celkem nezajímavých frází. Dá se říct, že to bylo jen o jídle, souložení a nekonečném chlastání.
I tak mě to bavilo. Ptáte se proč? Popsala jsem to jako fádní, nezajímavou komedii. I tak byly některé hlášky docela trefné a na místě. Těžko se to popisuje. Musíte to vidět, pak třeba pochopíte, proč, a že se mi to vlastně celkem líbilo :) A na konci jsou dva celkem "zajímavé" zvraty. Neprozradím nic.!!!!
zdroj obrázku: http://www.nafialce.cz/dira-u-hanusovic/t1981


Snažila jsem se o stručnost a zajímavost popisu. :) Snad jsem někoho navnadila. A kdo už některý ze zmíněných snímků viděl, budu ráda za jakýkoliv názor. Třeba se v některých myšlenkách spolu shodujeme:) 4 komentářů

Hey naprosto přesně!!! Taky jsem na žádné svatbě nebyla a dost mě to štve! Vůbec nevím, co se dělá, jak to probíhá.. Mám jen taková malá tušení o něčem, ale jak je to v reálu...? Achjo. Já právě nechci svoji svatbu dřív, než na nějakou půjdu, ale uvidíme, jestli někdo práskne do koní dřív, než to potká mě =D
Mě se moc líbí ta písnička od Hrůzy, tu teď sjíždím pořád. Film si napíšu na seznam, ale nemám ráda špatný konce, jsem pak z toho celá špatná taky..
A na tu díru jsem teda zvědavá. Já nemám moc velký smysl pro humor, ale přítel se beztak bude lochčit jako ty ženský v kině =) Díky za tipy a užívej prázdnin!

REPLY

Myslím, že dokument o Martě by měl vidět každý, kdo se o historii nebo kulturu jen trochu zajímá. Je fajne, že si se mnou šla, i když podle názvu a popisu tě to ani zaujmout nemuselo. Zakázané uvolnění asi vidět nechci, ale podle tvého popisu musím vidět tu Díru! :-D Muselo to být super, prostě Krobot style :-D

REPLY

Poslední dobou nějak nemůžu narazit na film v kině, na který bych se chtěla podívat... Magický hlas rebelky zní zajímavě, ale přijde mi to jako spíše na doma..:)

REPLY

"Kde je ta díra? Ukážeš mi jí?" Jakože tyhle komedie moc nemusím, tak tahle přišla ve správný čas. Přes všechny vulgární výrazy jsem se fakt bavila :-) Nepochybuji, že Magický hlas rebelky bude taky úžasný zážitek, už ta atmosféra, která jej ve Varech provázela.. já si zamilovala dva jiné snímky z festivalu - a sice I origins a polskou Idu.

REPLY

Děkuji za to, že tu jste :-)

Veronika Hájková . 2017 Copyright. All rights reserved. Designed by Blogger Template | Free Blogger Templates