neděle 21. září 2014

V předminulém článku jsem se zmínila o knize, kterou jsem měla možnost přečíst. THE HELP, neboli Černobílý svět, jak překládá náš jazyk... 
Také jsem řekla, že je dle díla od americké spisovatelky Kathryn Stockett natočen film s týž názvem. Před třemi týdny jsem ti v tomto článku slíbila srovnání kniha versus film. Jdu na to...

Kniha nabízí přibližně 408 čtivých stránek. Film má asi 140 minut. Dílo je vyprávěno z pohledu jedné ze služebných, která slouží u bílých, a vychovává jejich děti. I ve filmu má hlavní slovo tatáž služka Aibileen. Na pozadí filmu vystupuje hlas této služky, která nám předkládá fakta, a vypráví, co se nám odehrává před očima. 

Společenská tématika 50. let 20. století předkládající americký Jih, konkrétně město Jackson v Mississippi. 
Doba a místo, které zažilo své. Převážně konkrétní lidé, černoši. Pro nás v dnešní době naprosto nepředstavitelné. Černochy a další národnosti potkáváme dnes a denně. Je to naše realita, každodennost. Sdílíme spolu vše. Neřešíme, kdo je jaký. Nebereme, že je někdo jiný, podřadný. Všichni jsme lidé. Tak to jednoduše je. Ale nebylo tomu tak vždy.
O tom, a mnohem víc je tento příběh. O tom, co museli černošské služky, ale i jejich rodiny prožívat. Nejen v tomto městě, nejen v tomto státě. Všude na světě. To bychom si měli uvědomit.
Možná se to dělo i v našem městě?!

zdroj obrázku: http://www.richardcrouse.ca/tag/the-help/

Jestli byl film v něčem odlišný než samotné čtení? Neřekla bych. Snažila jsem se během sledování hledat rozdíly. Žádný zásadní jsem nenašla. Malé drobnosti se objevily. Nic převratného. Naopak bych řekla, že se režisér snažil držet krok a udělat vše co možná nejblíže své předloze. Ba klidně stejně. Také jsem četla, že spisovatelka a režisér jsou velmi blízcí přátelé, kteří spolu vyrůstali právě v Jacksonu (viz. město, kde se příběh odehrává). Tudíž si dovolím tvrdit, že se spisovatelka na vzniku filmu podílela a dohlížela jeho zrodu.
Po všem tom čtení a sledování jednoznačně stavím knihu na první místo. Film je pro mě pokaždé emotivnější. Dokáže mě rozbrečet. Což se mu povedlo i tentokrát. Přeci jen dílo skýtá a odhaluje větší prostor, více možností se rozepsat, a sdělit to, co by se do filmu nevešlo. Proto volím knihu.
Pokud mám ale říct, že byste měli jedno vynechat? Naopak. Doporučuju obojí. Nejprve knihu, poté film. Už jen proto, že v něm hraje má oblíbená Emma Stone;)
Je to silný příběh. Příběh, který není smyšlený. Realita, kterou možná zažili naši předkové. Oddělená místa pro černochy a bělochy v knihech, v autobusech, oddělené nemocnice.... My to neznáme. Ale dělo se to. O to to ve mě zanechalo hlubší dojmy. Je to minulost,třeba pro nás. Možná se to někde dodnes děje, my o tom jen nevíme, nebo nepřemýšlíme....
Nikdo by nad tím neměl mávnout rukou. Všichni jsme si rovni!!! To je oč tu běží. Ne snad? 2 komentářů

K filmu jsem přicházela trochu se strachem, i proto, že mé nadšení z knihy v té době již vyprchalo, každopádně mě ale taky dostal:) Myslím, že se jim tento příběh povedlo skvěle zpracovat jak knižně, tak na filmovém plátně:)

REPLY

Míša je můj kluk :D ne, holka
http://papaja1.blog.cz/1409/skoda-economy-run-2014

REPLY

Děkuji za to, že tu jste :-)

Veronika Hájková . 2017 Copyright. All rights reserved. Designed by Blogger Template | Free Blogger Templates