úterý 19. května 2015

OPOŽDĚNĚ, ale přece reaguju na český film VYBÍJENÁ. Co na něj říkáte?

I na české filmové scéně se letos objevuje spoustu nových snímků. Jedním z nich je Vybíjená, neboli zfilmovaná adaptace podle knižní předlohy Michala Viewegha. Režii má pod palcem Petr Nikolaev, který mimojiné natočil Vieweghův román Báječná léta pod psa.

zdroj obrázku: http://www.lidovky.cz/foto.aspx?r=ln_kultura&c=A150313_095845_ln_kultura_hep&foto=ROF599e8f_vybjen7.jpg

Vybíjená je groteska o přátelství, o lásce, o kontrastu krásy a ošklivosti, o alkoholu, ale i hledání životního štěstí. Vypráví se příběh tří lidí, kamarádů, kteří si tímhle vším prochází. A nejen oni. Ale i jejich bývalí spolužáci. Setkáváme se s nimi na abiturientském srazu gymnázia, pětadvacet let po maturitě. Příběh se snaží zachytit generační pocity čtyřicátníků.

Zdánlivě běžná situace na srazu třídy probouzí prostor pro sentimentální vzpomínky, ale hlavně nenaplněné přání a skutečné sny. Především ale odráží dosud skutečně prožitý život. 
Vše se odehrává během jednoho dne, noci a následného rána. 
Prolínají se současné okamžiky a retrospektivní vzpomínky na mládí a studium. Veselé a radostné, ale i staré jizvy a dávná tajemství. 

Tři kamarádi, Jeff, Tom a Skipy, životní události neustále vrací do společného života a bydlení ve staromládeneckém doupěti. To se pro ně stává útočištěm podle toho, jak kdo ztrácí, či zrovna získává partnerku. 

Kniha i její filmové zpracování dokazují, že nálepku, kterou člověk získá na střední škole, se s ním nese po zbytek života. Ne vždy jsou ale takové, jaké by si člověk přál. 

Dílo vyšlo v roce 2004. Film je letošní březnovou novinkou. 

Jde spíše o hořkou komedii, která podle mého nenechá nikoho chladného. Otevírají se témata třídních problémů, se kterými se snad potýká každá třída. Boj o holky, o třídní krásky, výsměch třídním ošklivkám, hraničící až s šikanou. Třídní výlety, maturity, srazy po x letech. To vše a mnohem více nabízí tento film. To hezké a vtipné, co škola nabízí, ale bohužel i to smutné a ošklivé. 

Mě osobně se film celkově líbil. Přinesl nové, zajímavé pohledy na český film. Ale spíš mě zajímá, co vy si myslíte o hereckých rolích Krainové, či televizního tria z partičky? :)

Těším se na Vaše reakce a názory, ať už jde o film či knižní předlohu.


2 komentářů

Na filmu jsem byla v kině. Film byl celkem dobrý, ale znova bych ho vidět nemusela. Něco bylo vtipné, něco smutné. Hl. tématem, což mi přijde docela povrchní, stále se to omílalo dokola, stejně byla krása a to, že těžké to mají ty ošklivé, i krásné.

REPLY

Tak film jsem zatím neviděla, ale třeba Účastníky zájezdu a Román pro ženy mám fat ráda. tak jsem na to zvědavá :)

REPLY

Děkuji za to, že tu jste :-)

Veronika Hájková . 2017 Copyright. All rights reserved. Designed by Blogger Template | Free Blogger Templates