pondělí 23. listopadu 2015

Alena Mornštajnová. Tak zní jméno autorky, na kterou jsem narazila naprostou náhodou. I když má na svém kontě zatím "pouze" dvě díla, musím se přiznat. Obě jsou skvostná, fenomenální, za mě úžasná. Četla jsem je jedním dechem. Nemám slov. Takových českých autorů by mělo být víc. Ať máme stále a neustále co číst. Hlavně co kvalitního číst.
Že vám její jméno nic neříká? Nevadí. Rozhodně se s ní seznamte Ručím vám za kvalitní čtení.


SLEPÁ MAPA
vyšlo: 2013
nakladatelství: Host
400 stran

Příběh nás seznamuje postupně se třemi generacemi žen z jedné rodiny. Anna, Alžběta a Anežka jsou tři ženy, které dělí jedno rodinné pouto. Anna, nejstarší z nich, s níž se v knize seznamujeme jako s mladou dívkou v té době před první světovou válkou. Přes odpor rodičů odchází se svým Antonínem do pohraničí na severu Čech. Nový začátek se ale zároveň jeví i jako boj o přežití. Antonín je na frontě raněn. U Anny propuká tuberkulóza. Později se seznamujeme s jejich dcerou Alžbětou. Ta musí utíkat před německou armádou zabírající pohraničí o čtvrt roku později. Po dalším půlstoletí zjišťujeme příběh Anežky, vypravěčky celé knihy. Nejmladší členka rodiny a vnučka Anny a Antonína má také své dramata, se kterými se se čtenáři poděli až poté, co dovypráví životy své babičky a matky.
Drama všech tří žen je vždy napnuté a plné strachu o život i radosti z nových začátků. Častěji vyhrává strach a obavy vůči bezmoci z režimů a obav z dějin. Jedná se o mnohovrstevnatý románový příběh, v němž sledujeme životy tří hrdinek, které pojí to nejdůležitější, jedna krev. Kniha vás neskutečně vtáhne a nepustí do samého konce.HOTÝLEK
vyšlo: 2015
nakladatelství: Host
320 stran

Příběh nás zavádí do Hotýlku, který vede pan Leopold. Jedná se o hodinový hotel, kam se rádo vrací mnoho lidí už od dob první republiky. Nacházejí v něm potěšení lidé i za protektorátu, dokonce i po znárodnění komunisty.
Odehrávají se v něm mnohé příběhy a zvraty, prochází mnoha obdobími, od těch lepší až po ta horší. Střídá majitele a pak i správce. Přesto je hotýlek pořád tím samým místem a s tou samou funkcí.
Příběh vypráví Leopoldův vnuk Václav, který nám postupně vypráví celý příběh od začátku, od majitele, jeho dědečka, přes jeho otce, až do současnosti k němu samotnému.
Setkáváme se tak postupně se třemi generacemi mužů z jedné rodiny, stejně jako tomu bylo v předchozí knize.
Václav je vypravěč a zároveň posledním majitelem hotýlku. Je to spíše muž bez vlastností a bez jasných názorů. To mu ale umožňuje obratně proplouvat režimy a držet podnik jakš takš pohromadě. Postavy jsou popisovány se vším všudy, se všemi dobrými, ale především i špatnými vlastnostmi, takové, jaké skutečné jsou...
"Některé věci jakoby existovaly mimo čas. Zůstávají stejné navzdory dějinám, válkám, totalitním režimům i počasí." 


Pokud máte rádi beletrii spojenou s vyprávěním několika generací jedné rodiny a zároveň ve spojitosti s historií, s tím, jak se rodiny a lidé mění v průběhu let a jednotlivých režimů, tady jste správně.
Znáte českou autorku? Pokud ne, jsem ráda, že jsem Vám mohla poskytnout další zajímavý tip na čtení české beletrie. A pokud i vy máte své oblíbené (i nečeské) autory, budu ráda, když se s nimi podělíte do komentářů. Často mám období, kdy vůbec nevím, co číst. A raději čtu podle názorů a recenzí druhých. Aspoň už částečně vím, do čeho jdu, a že se kniha už líbila někomu přede mnou :)
Mějte hezký, i když u nás už nádherně zasněžený den :)
Děkuji za to, že tu jste :-)

Veronika Hájková . 2017 Copyright. All rights reserved. Designed by Blogger Template | Free Blogger Templates