čtvrtek 1. listopadu 2018


Příběh:  

Novela nás přivádí do malého jihočeského městečka mezi mládež a problémy všedního až zdánlivě nezajímavého vyprávění šestnáctiletého Petra...a jeho dospívání.

Mladý Petr vstupuje do nové práce, do prodejny, jako hlídač, který má dávat pozor, jestli někdo nekrade. Od začátku je s prací nespokojen, a nejraději by se na to vykašlal.

Do toho řeší první lásku. A neví, co si počít, práce ho nebaví, raději by se jen flákal s kamarády u vody.

A do toho se zde promítají mezigenerační problémy, neporozumění Petra s jeho rodiči.


Kniha je rozdělena do jednotlivých kapitol oddělených číslicemi a je vyprávěna ve třetí osobě.

Petr mi je v knize dost nesympatický, jako by žil pasivně a odmítavě. Nerozumí si s rodiči, a přijde mi, jako by ho nic nebavilo. Jedině snad Aša, holka, kterou miluje, ale bojí se s ní i jen políbit.
Při čtení si řikám, že jsme snad v dospívání nebyli taková nemehla, ale to si možná jen idealizuju. Ve filmu se Petr chová dost podobně, ale je mi tam daleko sympatičtější, ani sama nevím proč. Možná jsem už byla zmlsaná filmem, a to není dobře.KNIHA versus FILM:

Kniha byla předlohou pro stejnojmenný film od režiséra Miloše Formana. Ten vzniknul v roce 1963 a je dlouhý 89 minut.

Jako první jsem viděla filmovou předlohu a ihned jsem se zamilovala. Formanovo zpracování je dost odlišné, i když vychází z knižní předlohy. Přišlo mi vtipnější a s lepšími historkami. Většinou u mě vyhraje kniha nad filmem, ale tady je to přesně naopak. Možná je to režisérem, nebo i tím, že jsem viděla film jako první. I když jsem se na něj koukala už snad potřetí, pokaždé jsem se nemohla smíchy udržet. Tenhle typ humoru je mi prostě blízký. 


                                                                     zdroj: www.kino99.cz 


HODNOCENÍ z DATABÁZE KNIH:Tenhle příběh považuju za klasiku. Já osobně nejsem člověk, co by tvrdil před maturitou všem, aby si raději pustili film. Ale tady udělám velkou výjimku. Rozhodně si musíte pustit snímek a knihu si přečtěte, pokud vás také zláká. Jsem ráda, že se ke mě dostalo i knižní zpracování, na které jsem náhodou narazila v knihkupectví. Neváhala jsem ani minutu, a už jsem stála u pokladny.
Je to lehké, humorné čtení, které neurazí. Ale Forman z toho teprv udělal klasiku a skoro povinnou četbu. Díky za tohle dílo. Díky za Petra, za Čendu, a všechny postavy, které z toho udělaly nezapomenutelný zážitek.


Je až neskutečné, jak razantně se liší dospívání od toho, když vidíme tento snímek a srovnáme to s dnešní dobou. Kam se to všechno posunulo a vyvinulo. Nevím, zda je smutné, či vtipné, co vše se od té doby změnilo, jak se posunuly technologie, chování mladých lidí, priority a úcta k dospělým. Kde jsou ty časy, kdy mladí vykali rodičům, nosili roláky až ke krku, nesměle se seznamovali na zábavě, běhali po venku a užívali si život... V něčem ta doba byla těžká, ale v tomhle ohledu, který nám ukazuje kniha (i film), je to hodně úsměvné, v něčem nostalgické, ale hlavně, je to život. A ten si s herci i s knižními hrdiny můžeme užít i my. :)

UKÁZKA: 


"Ahój - hoj, slyšíš to jo?"


zajímavosti z filmu:


  • objevují se zde neherci  - kvůli neokoukanosti a malému rozpočtu 
  • film vyhrál první cenu na festivalu v Locarnu v Itálii 
  • recenze vyšly v nejrůznějších zahraničních médiích 


HODNOTÍM:2 komentářů

Já teda na klasicky moc nejsem, radši mám nějaké novodobé čtení :) Já jsem teda všechny knížky k maturitě poctivě přečetla :D :D Ale na druhou stranu ne všem jsem rozumněla, ale sázela jsem, že dostanu nějakou dobrou :D Na mě teď čeká knížka Čtyři dohody :)

WantBeFitM

REPLY

Michaela Šislerová:
to je dobře, že jsi vše na maturitu přečetla :) to ne kazdy zvladne, ale spis se uchyli k filmum :)) ctyri dohody jsem cetla. pecka kniha :)))))

REPLY

Děkuji za to, že tu jste :-)

Veronika Hájková . 2017 Copyright. All rights reserved. Designed by Blogger Template | Free Blogger Templates