pátek 2. listopadu 2018

Myslím si o sobě, že jsem přečetla spoustu knih na tohle téma. A pořád nemám dost. Není to o tom, že bych se v tom vyžívala, ale ten pocit že jde o autentické vyprávění lidí, kteří to zažili, je něco pro mě nepochopitelného. Jak se tohle mohlo v minulém století stát. 
Hrozně mě fascinuje i to, jak se v různých knihách lidí a národností objevují stejné postavy, které se v Osvětimi a dalších táborech potkali, nebo znali. To, že tábory prošlo tisíce lidí, a stejně měli možnost pak v knize zmínit, že znali stejné lidi a popisují jejich někdy až hrdinské osudy, to mě naprosto uchvacuje. Jak byli odvážní, a někdy jejich výhru o přežití sehrála naprostá souhra náhod, že byli v dobrý čas na dobrém místě, nebo se někde ukryli, někoho znali, a dostali se k lepší práci, prostě spoustu okolností a shod náhod zachránilo tyhle lidi, kteří nám předávají jejich hrůzné vzpomínky. 
Je spousta detailů, které si nedokážu vysvětlit, a vždy mi běhá mráz po zádech, když vezmu podobné dílo do ruky.... 

Naposledy jsem se v rámci září - října dostala k těmto dvěma dechberoucím dílům. Za sebe mě víc fascional Tatér a jeho příběh, ale i Fotograf měl své wow vyprávění, při kterých jsem bojovala s emocemi. Co vše už jsem přečetla:


Slavík
Krvavé jahody
V šedých tónech
Pekařova dcera
Osvětimská knihovnice
Deník Anny Frankové
Hana
Tatér z Osvětimi
Fotograf z Osvětimi
Ženy z bloku 10

... a další, na které si teď nevzpomenu. Proto se teď obracím na vás. Vy máte zkušenosti s dalšími tituly, které by mě zas mohly obohatit. Předem díky za vaše tipy, a doufám, že třeba já jsem vás inspirovala jinými tituly, které jste dosud neznali.

Pokud vás tohle téma neláká, budu ráda za názory i na jiné knihy, které prošly vašima rukama a které patří dnes už třeba mezi vaše oblíbence. Díky. 
10 komentářů

Na tohle téma se hrozně dlouho chytám, ale v mém seznamu knih je právě třeba Deník Anny Frankové, Hana :).
Ale teď jsem si vybavila film Colette :)

Shard of Dreams

REPLY

Lenka:
Collete jsem jeste nevidela, me osobne ty filmy nedelaji nejak dobre, i kdyz jsem jich videla taky mraky, ale knizky mam radeji, ale o tomhle filmu premyslim :)

REPLY

Na Deník Anny Frankové si brousím zuby už dlouho! Musím se k němu už dostat, fakt si ho chci moc přečíst:) Taky mě toto téma dost zajímá.. Nemám ráda násilí ani nic podobného, ale k holocaustu cítím jakousi "úctu a lítost" nebo jak to vysvětlit.

REPLY

Kubi:
Denik si urcite precti, ja jsem sehnala i nejakou prodlouzenou verzi, a je to teda smutny a proste Anna Frankova a jeji pribeh to je mazec sam o sobe. Taky k tomu mam uctu presne jak pises

REPLY

Tatéra z Osvětimy jsem kupovala dědovi, protože ho tohle téma hodně zajímá a moc se mu líbila, takže si ji od něj plánuju půjčit a přečíst.

REPLY

Na toto téma jsem četla například knihu Mischling, která není tak populární, ale skvělá :) Nechci rýpat, ale V šedých tónech není tak úplně o holokaustu, spíš vůbec.
Jelikož se většina odborné literatury, kterou čtu, týká dějin a válek, někdy na to prostě nemám chuť. Za prázdniny jsem přečetla 3 knihy s tématem války (ať už 1. nebo 2. nebo úplně jiná) a to mi úplně stačilo. Ale samozřejmě palec nahoru za to, že se to téma snaží spoustu spisovatelů udržet a lidi to čtou - na holokaust se nesmí zapomenout.

REPLY

Knížku Tatér z Osvětimi četlo dost mých kamarádů a slyšela jsem jenom pozitivní ohlasy, snad se k ní taky dostanu :))

REPLY

Adéla:
určitě si Tatéra přečti, já doporučuju.

REPLY

Heaven:
Ano, máš pravdu. V šedých tónech není úplně Holocaust, ale já ji četla už před dlouhou dobou a mám ji spojenou s válkou, ale je pravda, že to není tak úplně Holocaust, díky za připomínku. :) A taky za tip na knihu, určitě se na ní podívám.

REPLY

S- hejvi:
Jojo já se k nim přidávám.

REPLY

Děkuji za to, že tu jste :-)

Veronika Hájková . 2017 Copyright. All rights reserved. Designed by Blogger Template | Free Blogger Templates