čtvrtek 15. listopadu 2018


Už před pěti lety se mi dostal do rukou román od české autorky Kateřiny Tučkové s názvem Žítkovské bohyně. Kamarádka mi ho půjčila celá nadšená, a já věděla, že mě bude taky bavit. A bavil.


Proč to sem ale píšu až teď ? Protože jsem si minulý týden oživila celý příběh a to díky divadelnímu představení. Tento román zdramatizovali už dávno, ale teprve nedávno ho přenesli na divadelní prkna v Praze. Já jsem to dala kamarádce k narozeninám a ona mě vzala s sebou do hlediště na tohle drama. Nikdy dřív jsem na dramatu nebyla, a vůbec netušila, co mě čeká. Příběh jsem si matně pamatovala z knihy, ale už ne tak dobře. 

To, co se odehrálo na jevišti, ale předčilo všechno. Ihned mě na jevišti šokovala krev a násilné scény, šílené naříkání v úvodní scéně a další hrůzy, které se tam odehrály v prvních pár minutách. Úplně fascinovaně jsem seděla a nedokázala jsem se od jediné scény odpoutat očima ani na moment, až do přestávky. Poté následovala druhá část, a já seděla ještě víc přimrzlá k sedačce, a čekala napjatě, co bude následovat.
Líbilo se mi, jak nás diváky dokázali provést v časech a retrospektivě díky promítání letopočtů na jevišti. To bylo dost užitečné. Fascinovaly mě kostýmy, rekvizity, o hereckých výkonech ani nemluvím. Ty byly dechberoucí.


Představení jsme si s kamarádkou užily, navíc se odehrálo v divadle na Palmovce, kde jsem dosud nebyla. Objevila jsem další menší, a přesto tolik krásné divadlo. Už brzy se tam chystám vrátit, na další hru, tentokrát komedii. A moc se těším.


UKÁZKA Z KNIHY:


Celé to prokletí… myslím, že je to nesmysl. Pověra. Z těch řečí o Mahdalce jde sice strach, ale tohle? A v dnešní době? Tetičko, já jsem odsud a vím, co bohyně umí, ale přece nebudu věřit, že jsem prokletá.
Na chvíli se odmlčela. Rozhostilo se nepříjemné dusivé ticho.
– Myslím, že se mě Surmena snažila chránit zbytečně. Vždyť je to holý nesmysl, věřit v prokletí a naplnit si tak celý život strachem. Lidé přece neumírají na lidské řeči!

– Věř si, čemu chceš, přerušila ji tvrdě Irma, – a klidně pochybuj o tom, co může způsobit porobení. Však ty prohlédneš, až jednou sama přiložíš prsty na rány, jako ten Tomáš. Ale o Surmeně ať tě neslyším říct jediné křivé slovo, dokud budu dýchat, rozumíš? To jen díky ní si žiješ ten svůj nanicovatý život aspoň tak, jak si ho žiješ. Zakázala lidem z Kopanic mluvit před tebou o tom, co nad vaší rodinou visí, a bez její usilovné snahy chránit tě lidských řečí bys už byla dávno na hromadě, rozsypaná, že by tě nikdo neposbíral. Protože vyrůstat s vědomím toho, že se tě lidé straní, protože jsi ocejchovaná, divná, nebezpečná, a to mezi takovými, kteří tomu bezmezně věří, by tě změnilo k nepoznání, pokud by se nestalo ještě něco horšího, na to vem jed.
– Ale tetičko, to přece není možné, aby nějaké řeči přivodily smrt. Matčinu nebo Surmeninu…
– Mlč! Lidi už umřeli na mnohem míň než na víru v řeči. Jestliže něčemu věříš a věří tomu i lidi kolem tebe, směřuješ k tomu, ať chceš nebo ne. A na to by Mahdalka nemusela mít ani žádnou zvláštní sílu, aby to svým prokletím dokázala. Lidská víra, víra v cokoliv, ale silná a neotřesitelná víra je strašlivě mocná, uvědom si to!Kniha získala v roce 2013 ocenění Magnesia Litera v kategorii Cena čtenářů. 

Je přeložena do 11 jazyků. 

Ke konci roku 2014 se prodalo na 100 000 výtisků. UKÁZKA Z PŘEDSTAVENÍ Praha (2018) versus Zlín (2014):

 
zdroj: youtube


Ve Zlíně proběhla premiéra už v 1.6. 2014. 

Premiéra v Praze v divadle pod Palmovkou proběhla až letos - 14.9. 2018 

Hlavní hrdinku Doru hraje Tereza Dočkalová, která se objevila nedávno u Krause na sedačce. 
Znáte příběh bohyň z Vítkové od Tučkové ? 
2 komentářů

Vůbec neznám, ale začátky recenze šokovaly i mě :D Krev a křik, to teda musel být zážitek! Já na žádném divadle nebyla, jenom na 2 muzikálech :)

WantBeFitM

REPLY

Michaela Šislerová:
to je škoda, urcite nekdy do divadla zajdi, je to dalsi skvely zazitek, ktery ti kino,kniha, ani muzikal ani nic neda :)

REPLY

Děkuji za to, že tu jste :-)

Veronika Hájková . 2017 Copyright. All rights reserved. Designed by Blogger Template | Free Blogger Templates