neděle 9. prosince 2018
Už druhá kniha od Dity Táborské, a snad ještě lepší. Ale nechci předbíhat v hodnocení.


Prvotina vyšla vloni, a bylo to drama se vším všudy. Autorka se ponořila do témat jako je adopce, nebo krize lidské identity. A podvedlo se to více než dobře. Navíc jsou zde propleteny další osudy a témata, jako je manželská nevěra, nemanželské dítě, Opravdu klobouk dolů. Podobný psychologický román jsem nikdy nečetla. Měla jsem až husinu a mrazení, a nutilo mě to číst dál. Čím to, že se mi tak dobře čtou dramata a špatné osudy postav? 

A co je lepší? Běsa je svým způsobem volné pokračování Malinky, i když tomu není úplně tak doslova.
Pokud jste dosud nezaznamenali knihu Malinka, od stejné autorky, rozhodně bych začala její prvotinou, díky které pak volně navážete na tento příběh.
V Běse se totiž objevují nové postavy a příběhy, ale během čtení se postupně dostáváme k tomu, že se to spojí s prvotinou a hlavně s hlavní postavou - Malinkou. Postupně odkrýváme příběhy těch současných postav a zapadá nám to krásně k Malince z předešlému dílu. Pokud od začátku čtení víte o spojení a souvislostech obou knih (jako jsem to věděla já), budete zmatení a půlku knihy budete tápat, že tam nic takového nevidíte. Já jsem tedy zmatená byla... ale dlouho se mě to nedrželo. Pak jsem začala rozmotávat a chápat souvislosti a čtení si užívala.

Líbí se mi, že se to dá vnímat jako dva naprosto odlišné příběhy, pokud někdo nečetl první, nebo druhou knihu. Ale zároveň to lze obojí krásně spojit a navázat. Je to opravdu logický propojené jednou důležitou postavou. Já se nakonec nemohla od knihy odtrhnout. Autorka to krásně zamotá, a pak nám to stránku po stránce odhaluje a čtenář zůstane jak přimrazený, co vše se dá za jeden mladý život zažít. 

Dlouho jsem nemohla najít své čtecí tempo a plácala jsem se mezi knihami, které mě nebavily. Ale díky tomuhle románu jsem si k němu znovu našla cestu.

PŘÍBĚH: 

Dostáváme se do rozdělené rodiny, kde jsou jednovaječná dvojčata Běla a Sabina. Navzdory, že vyrůstají v komplikovaném prostředí, s rozvedenými rodiči, tak se celé dětství podporovaly a byly tu jedna pro druhou. Rozkrájely by se pro sebe a je mezi nimi silné pouto. A postupně dospívají a do všeho se přimíchávají drogy a problémy jen narůstají. Do toho všeho se narodí dítě, a všechno je rázem o dost horší.
V té samé linii se nám proplétají osudy ukrajinské rodiny a dostáváme se do prostředí ukrajinského národa. Odhaluje se nám jejich prostředí, to jak se mají dobře na Ukrajině, a jak se jen těžko mohou uživit, natož prosadit v České republice.


Deníková forma zápisků, kterou v knize také najdeme. Je opravdu zajímavá, a dodává na autenticitě vyprávění. Škrabopis psaný z blázince je opravdu více než věrohodný. 
V knize se střídají příběhy velkého množství postav, ale i postavení ve společnosti a prostředí. Skáče se z přítomnosti do minulosti, pořád sem tam. K příběhům se dostáváme vyprávěním v er-formě, typická je někdy i du-form, ale také výjimečně ich-forma. Je to opravdu zamotaná změť vztahů, citů, které spolu zdánlivě nesouvisí. Postupně nám je autorka odkrývá. Popisuje nám dychtivě a rychle hrůzy a dramata, která se dokáží odehrát v různých rodinách.
Hlavními hrdinkami jsou hlavně ženy, jejíchž osudy nejprve jednotlivě plynou, ale postupně ožívají a gradují. Nakonec se ženské (ale i mužské) osudy propletou a počáteční chaos v příběhu i v postavách nám odhaluje pravdu. Někdy i velmi bolestivé příběhy. 

Hlavními tématy je láska, nevěra, rozvod, špatné vztahy otce i matky, drogy, bolest a smutek.

Jde o realistické vyprávění, ale někdy se tu můžeme setkat i se zajímavostmi, a to zakomponovanými fantaskními příběhy jako je - střet Paní Bůh a Smrta v nemocnici.

UKÁZKA z knihy: HODNOTÍM:  5 / 5


Znáte autorku Ditu Táborkou a aspoň jednu z jejích knížek?Veronika. 


4 komentářů

zajímavá knížka :)
na mém blogu je vyhodnocení soutěže jukni zda jsi nevyhrála zrovna ty :)
http://page-village-girl.blog.cz/

REPLY

Romana kodskf:
díky moc za komentář :) už jsem koukala, vyhrála jsem, díky moc Romčo :)

REPLY

Wow, získala od tebe skvělé hodnocení i příběh je zajímavý :)) Možná až budu mít čas a nebudu vědět co si přečíst, sáhnu po ní..

REPLY

S-hejvi:
určitě jo, je to skvělá kniha, třeba začni nejdriv knihou Malinka, ale samozrejme neni nutnost:))) i tahle kniha se ti podle me bude moc libit

REPLY

Děkuji za to, že tu jste :-)

Veronika Hájková . 2017 Copyright. All rights reserved. Designed by Blogger Template | Free Blogger Templates