čtvrtek 21. února 2019Po delší době přicházím s další recenzí, a tentokrát je to druhá kniha od herečky Marušky Doležalové. Knížku mi půjčila kamarádka, která je mojí velkou zásobárnou literatury, a já jí tímto děkuji.

Už v roce 2015 se ke mně dostala její prvotina s názvem Kafe a cigárko, která byla skvělá. Četli jste? Je vidět, že Maruška má svůj styl a umí najít ta správná slova. Má prostě vypravěčský dar. Loni vydala další knihu, která je neméně zajímavá, i když je úúúplně z jiného soudku.


autorka: Marie Doležalová

první vydání: 2018
vydavatelství: Motto
stran: 192
čteno: 12. - 20. ledna 2019Marušku Doležalovou... 

snad nemusím představovat. Je to česká herečka, která hrála v seriálu Vyprávěj, Comeback, nebo filmu Pusinky. Před lety nejen, že napsala výše zmíněnou knížku, ale dokonce obdržela i Magnesii Literu (výnamné literární ocenění) v kategorii blog roku. Veškeré zápisky a kapitoly z prvotního díla vlastně pochází z něj :) Po knize přišla audiokniha, ale i seriálové zpracování. O čem je kniha? 

Je to taková sonda do vzpomínek autorky. Na její dětství, dospívání, na rodinu a blízké. Vyprávění o rodičích i prarodičích. Maruška to podává tak lehce i vtipně, někdy nás vtáhne do osobnějších detailů. Je to krásné, nejen jak vzpomíná na devadesátky, ve kterých dospívala, ale jde i mnohem dál, do dob, kdy se seznámili rodiče a prarodiče. Je to dojemné, jak vzpomíná na rodinu, a jak si vybavuje různé zážitky, ale i vzpomínky z vyprávění blízkých osob ... Každá rodina má své příběhy, a tohle je Maruščin příběh o té její rodině.
Jak 

Kniha je krásně zpracovaná a rozdělená na jednotlivé kapitoly. Má jiný formát, než jsem zvyklá, ale to mi vůbec nevadilo. 
Vše je doplněno krásnými ilustracemi, vpisky, ale i fotografiemi z Maruščiných foto alb (které najdete na fotkách). Kniha je opravdu stylově graficky zpracovaná. Má skutečný takový retro nádech plný vzpomínek a rodinných zážitků. Čiší z ní rodinná láska a pohoda. Takovou podobnou knihu by chtěl o své rodině napsat snad každý. Já teda jo. :) "Stačí jeden jediný týden, a máma, která je tak samozřejmá jako seriál v televizi a tak normální jako prostě mámy jsou, je najednou tak hrozně daleko a člověk si tajně v duchu přeje, aby byla blízko." 


Moje prvotní myšlenky a dojmy ihned po přečtení 

Autorka vtipně a výstižně podává 90ky, na které také ráda vzpomínám. Byla jsem sice ještě malá holka, ale většinu těch věcí, sladkostí a věcí typických pro tuhle dekádu, si také pamatuju moc dobře, protože jsem na tom vyrostla. Byla to skvělá doba a super dětství bez počítačů a tabletů. Líbí se mi, jak vzpomíná na své prarodiče, i praprarodiče, humorně, ale i s láskou. Všechno je propojeno s fotografiemi a vzpomínkami. Opravdu jsem skrz tuhle knihu zavzpomínala i na sebe a svoje dospívání. I když se lišily naše prostředí, a nevím, jaké to je vyrůstat na sídlišti, mnohé bylo dost podobné. Také jsem nasávala všemi smysly, a opravdu jsem si to čtení užívala.


UKÁZKA:
Hodnotím: 5 / 5 


Četli jste některou z Maruščiných knih? :) 

10 komentářů

Je to hezký koncept, ale podle mě jenom pro úzkou skupinu lidí, která se o Marušku zajímá. Třeba já bych si to prostě nekoupila, ať už je to napsáno a zpracováno jakkoliv :)

TheWayByA

REPLY

Anna Venkrbcová:
rozumím Aničko :) a díky za názor :) není to pro každého, ale určitě si najde své čtenáře :)

REPLY

Spomínanú pani herečku nepoznám, každopádne je to veľmi zaujímavý koncept a kniha vyzerá aj skvelo spracovaná :)
What A Fancy World

REPLY

whatafancyworld:
díky za koment :) herečka je celkem znama, ale chapu to ;) mrkni na nejaky filmek nebo recenze na jeji knihy :)

REPLY

Kafe a cigárko jsem četla. Super knížka :-)!

REPLY

Leník: to jsem ráda, konečně někdo, kdo četl knihu od Marušky :) a jsem ráda, že se líbila :) mě taky a moc

REPLY

Nečetla, ale přemýšlela jsem, o čem je tato novější knížka. Tu starou jsem ani nepostřehla. Ikdyž věřím, že ji Maruška napsala hezky, tohle asi není nic pro mě :) 90tky mi jsou cizí, takže bych to asi správně nedokázala procítit :)

WantBeFitM

REPLY
avatar
Veronika Hájková Admin

Michaela Šislerová:
Míšo :) chapu to, jsi jiny rocnik a pro me a me vrstevniky byly 90tky nejlepsi, zadne pocitace, instagramy nic :D to bylo skvele detstvi... ale Maruska je skvela autorka, doporucuju i tak

REPLY

Knihu jsem nečetla, ale Maruška je hrozně sympatická holka. A teda ta ilustrace? Nádhera. Jen pár knih je takhle krásných. Doufám, že je na sebe pyšná❤. Moc moc se mi líbí.

Verča ze Ztracena v Praze

REPLY

Ztracena v Praze:
jo ilustrace jsou proste boží i ty fotky a cela grafika je top :)

REPLY

Děkuji za to, že tu jste :-)

Veronika Hájková . 2017 Copyright. All rights reserved. Designed by Blogger Template | Free Blogger Templates