úterý 2. dubna 2019

Už je to tady. To jsem si přesně řekla před pár týdny, kdy mi diagnostikovali snížené hodnoty hormonů spojené s funkcí štítné žlázy. Čekala jsem, že to přijde, protože k tomu mám dost jasné predispozice. Oba rodiče se s ní roky potýkají, akorát každý se léčí s jiným typem. Ano, je jich víc. A o  štítné žláze bude dnešní článek. Protože tuhle mršku není dobré podcenit. Nikdy.


Štítná žláza je umístěná na konci průdušnice, před hrtanem. Její funkce v organismu ovlivňuje v zásadě fungování metabolismu. Žláza produkuje dva důležité hormony - tyroxin a trijodtyronin. Oba ovlivňují látkovou výměnu, oběh krev, tlak, srdeční frekvenci, dýchání, funkci střev a další věci nezbytné pro správné fungování těla. Pokud má nedostatek, nebo naopak nadbytek hormonů, začne nás zlobit ... 

Existují dva rozdílné typy 

hypotyreóza - nedostatek produkovaných hormonů, snížená funkce žlázy

hypertyreóza - nadbytek produkovaných hormonů v těle,  zvýšená funkce žlázy


* samozřejmě to těmito rozdíly nekončí, ale druhů a problematik je daleko víc.


Jak se na problém přijde? 

Sami to nezjistíme. Jediná možnost je krevní odběr. Ale ani z normálního odběru na to nepřijdeš.  Popros lékaře, aby se při odběru zaměřil i na štítnou žlázu. Měl by to sám nabídnout. Jako u mě. Většinou se to odhalí při různých větších odběrech, při vstupních prohlídkách (nebo by to tak mělo být). Pokud ti nikdo podobné testy nedělal, zeptej se na ně ...

Jak jsem přesto vycítila příznaky

  • únava, slabost těla 
  • častější silné bušení srdce
  • divný pocit na hrudi 
  • pocit chladu, suché ruce

Začalo to jako viróza (nebo jsem si to myslela), ale neměla jsem teploty, a po týdnu, kdy únava nepřestávala, mi to začalo být divné a tak jsem se rozhodla jít k doktorovi. Ten doporučil podrobné krevní testy. Když jsem se konečně dozvěděla diagnózu z výsledků krve, tedy snížená hladina hormonů štítné žlázy a typické příznaky s tím spojené, konečně mi to začalo dávat smysl.
Konečně jsem si odůvodnila častější bušení srdce, velkou únavu a slabost, ale i chladnější tělo a suché ruce. Částečně se mi ulevilo a psychika se trošku uvolnila (myslím si, že ta při nemocech dává tělu i hlavě také dost zabrat).


Jaká je léčba? 

Po krevních testech u obvodního doktora mi bylo doporučeno navštívit endokrinologa, a tak se stalo. Ten pak udělá ultrazvuk a zjistí podrobnější stav žlázy.
Nasadí se léky, které by měly dodat tělu hormon, který mu chybí a v těle ho vyrovnat. Tělo ho dostatečně neprodukuje, a je potřeba jeho hladinu dohnat pomocí prášků.
Pokud jde o zvýšenou produkci hormonů, tak by měly prášky fungovat naopak, a produkci hormonů snížit.

Existuje několik druhů a různé typy dávkování prášků. Doktor zvolí vhodný postup, u každého je to individuální. Já beru prášky teprve pár týdnů a brzy půjdu na nové krevní testy, kde zjistí, jestli prášky zabírají, a jestli se nějak změnila hladina hormonů v těle. Případně bude třeba, aby mi doktor upravil dávkování.

Pokud by ti po lécích nebylo dobře, ihned to řekni svému doktorovi. Měl by ti pak prášky ihned vyměnit za jiné.
Pokud se neléčí? 

můžou se objevit otoky, poruchy menstruace, problémy s otěhotněním, při hypotyreóze může tělo výrazně nabírat na váze, a při hypertyreóze naopak hubnout, je to různé a dost individuální. Nikdy nejde říct, jak by zrovna tvoje tělo reagovalo.
Rozhodně pozor i během těhotenství! Ty slečny a ženy, které už těhotné jste, je nutné to sdělit svému doktorovi (i kdybys otěhotněla v průběhu léčby), protože je pak potřeba to řešit a upravit dávku léků.Pamatuj! Neberte štítnou žlázu na lehkou váhu.

Pokud pociťuješ i sebemenší únavu nebo bušení srdce, které jsem u sebe vnímala já za poslední dobu, možná se u tebe začala projevovat štítná žláza, a možná ne. Pro jistotu zajdi k obvodnímu doktorovi. Jestli tě to trápí, rozhodně se nestyď a zeptej se na všechny otázky, co tě zajímají.


Mysli na sebe a své zdraví a nepodceň to. Někdy i taková únava nemusí být nutně jen od nedostatku spánku či hodně práce. Hlavně nikdy nikdy neměj pocit, že jsi na to sám/a, ale ptej se doktora, rodičů, kamarádů, pokud něco podobného řeší ... :)
P.S. nejsem žádný odborník, ale jen holka, co nedávno začala brát prášky na snížené hormony štítnice. Všechno ber prosím jen jako moje zkušenosti a názory. :) každý to třeba vnímá jinak, tím jsem si jistá.

zdroje free foto banky: pixabay a unsplash


Veronika. 

8 komentářů

Taky to máme bohužel v rodině všichni čtyři, takže beru každej den lék, ale nějak mě to zatím neomezuje a jiný příznaky kromě únavy extra nepozoruju :) jak říkáš, je důležitý to řešit a většinou je to v pohodě :)
Sarushef blog

REPLY

Sára EF:
u nás už to má, krom bráchy, taky kazdy. ale jak rikas. nijak vyrazneto neomezuje, ale ze zacatku jsem byla unavena jak pes :/ vubec jsem nechapala co se se mnou deje, a stitna zlaza me uprimne nenapadla. ale je dobry to podchytit vcas.... a jsem ráda, ze to v nicem nebrání :)

REPLY

Moc děkuji za tento článek. Sem tam mám pocit, že mi buší srdce víc, jsem unavená, je mi zima... ale za týden to zase přejde a je všechno ok... pak se to třeba vrátí. Mamka a i oba její rodiče mají se štítnou žlázou problémy, všichni jsou po operaci. Doufám, že se mi to vyhne, ale budu to radši sledovat :-)

REPLY

Roni:
neni zaco :) ja diky. no urcite by to mohly byt priznaky, ale nemusely :) to zalezi... rozhodne nic nepodcenit, ale ani neni duvod se niceho bat :)

REPLY

Hm dobrý, všechno pociťuju😁.
únava, slabost těla - tohle je pro mě docela normálka, ale to má asi každej😁
častější silné bušení srdce - tohle mě občas děsí, že stačí abych se zvedla a začne mi docela silně bušit srdce. Jak kdybych právě vyšla 3 patra🙄.
divný pocit na hrudi - tohle se mi občas taky zdá, ale nejde to moc popsat
pocit chladu, suché ruce - celoživotní problém ❄

Tak snad to není štítná žláza, nikdo z rodiny to nemá, tak nevím😥.

Verča ze Ztracena v Praze

REPLY

Ztracena v Praze:
neboj Veru :) nemusí to hned nic znamenat :) pokud tě to ale trápí už delší dobu, zvaž návštěvu doktora :) nic za to nedáš. ale třeba je to jen přechodná únava. :)

REPLY

Moc dobře toto znám... Sama mám vrozenou sníženou funkci, naštěstí mi na to přišli v 6 letech takže docela brzo, k tomu mám ještě celiakii, která k tomu bývá často... Dříve jsem brala docela malou dávku, ale v dospívání se to všechno rozhazelo a v posledním roce beru vetsi dávku, prostě je to individuální :) sice to život moc nezmění, stačí brát správně prášky a chodit na kontroly, ale důležité to rozhodně je :-)

REPLY

Heaven:
no jasny :) to je mazec ze ti to zjistili uz v 6 letech. ale zas je to odbre ze tak brzo a nemela jsi snad zadne vyrazne problemy a priznaky :))) je to individualni jak pises :) presne tak, jo jsem ráda ze to je neco na co se berou prasky a da se to hlidat a fungovat s tim nejak normalne :----

REPLY

Děkuji za to, že tu jste :-)

Veronika Hájková . 2017 Copyright. All rights reserved. Designed by Blogger Template | Free Blogger Templates