úterý 21. května 2019Minulý týden jsem byla v knihovně. Většinou tam brouzdám a hledám, co mě zaujme na první pohled. Náhodou jsem narazila na román Ptačí tribunál. Nebudu lhát, ihned mě zaujala obálka. Tak jsem ji vzala do podpaždí a šla. Během víkendu jsem ji přečetla a ráda se o to teď podělím...


p.s. v předminulém článku jsem se věnovala tomu, co jsem už začátkem roku stihla přečíst. Pokud vás to zajímá, nechte se inspirovat. O knize? 

Ptačí tribunál (autorka: Agnes Ravatn)
originální název: Fugletribunalet (překlad: Eva Dohnálková)
počet stran: 216
nakladatelství: Plus (2018)
žánr: mysteriózní,vztahové drama, psychologická sonda

O čem je? 

Děj se točí kolem dvou postav, Agnes a Sigurda, ke kterému hrdinka přijíždí na základě jeho inzerátu, aby pro něho pracovala na na zahradě a v domě, na zapomenutém místě u fjordů. Muž je velmi tichý, zachmuřelý společník, který neustále tvrdí, že čeká na svou ženu, která je pryč na cestách. Postavy existují spíše vedle sebe, téměř nemluví. Agnes neustále bojuje sama se sebou a pocity, zda jí to za to stojí, nebo má odjet pryč. Ale několikrát, i když se snaží utéct před ním a před tím naprosto podivným místem opředeným tajemstvími, pokaždé se vrátí. Před sebou a svými myšlenkami stejně nikam neuteče.  
Proč ale Agnes přijala takovou práci? Utíká před něčím? A proč je Sigurd tak tichý, a neměla by se jeho žena už vrátit? Není spíše smyšlená? Vše dopadne vlastně úplně jinak, než by si kdokoliv pomyslel...  
Co o stylu psaní? 

Jde o druhý příběh z pera severské autorky. Kniha je zvláštní. Nemá přímo označené žádné kapitoly, ale přesto tam jsou. Nemá ani označenou přímou řeč, ale také tam je. Je hodně minimalistická, ale čte se dobře. Je to hodně i o vnitřních dialozích a vyprávění z pohledu hlavní hrdinky. 
Neskutečně pomalu zde ubíhá děj i čas v románu. Většinu četby jsem měla skličující a znepokojující pocity, které mě ale nutily číst dál. Tajemná zápletka nakonec přijde, a rozuzlení nás dostihne, když to nejméně čekáme. Odhalení je celkem šokující, a rozhodně bych si na takové nevsadila. 
Nakonec jsem ráda, že jsem knihu neodsoudila na základě pár špatných recenzí, ale dala na svůj šestý smysl. Myslím, že rozhodně stojí za to si ji přečíst. Tahle mladá autorka už dávno umí psát, a právem potvrzuje, že patří mezi 10 nejlepších norských autorů do věku 35 let. :)


Ukázka z knihy: 5 komentářů

Neviem prečo, ale neskutočne sa mi páči spôsob, akým väčšina severských autorov píše. Ďakujem za tip :)

REPLY

Cinnamon and Solitude:
me se taky seversky knihy libi :) maji neco do sebe

REPLY

Kniha vypadá opravdu pěkně, ani se nedivím, že tě zaujala. Líbí se mi obsah a myslím, že je ideální na letní čtení při opalování. Jinak obdiv, žes to přečetla během víkendu. Já když totiž čtu, tak je to na dost dlouho :D
Inspiration by Linda

REPLY

Linda Pazderová:
ano, zaujala:) ja nekdy ctu sakra dlouho :D to se nedá srovnavat :D nekdy vikend nekdy i mesic a dele :D

REPLY

Věřím, že je knížka zajímavá, ale já mám radši klasické označení přímé řeči, jinak se mi totiž knížka špatně čte. Jako třeba ta, kterou teď mám rozečtenou :D Některé kapitoly jsou psány tímto stylem a bez používání velkých a malých písmen a hrozně dlouho mi trvá, žes se přes tu kapitolu dostanu.

WantBeFitM

REPLY

Děkuji za to, že tu jste :-)

Veronika Hájková . 2017 Copyright. All rights reserved. Designed by Blogger Template | Free Blogger Templates